Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA CHWILĘ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Wieś Mołtajny na Mazurach to tzw. głęboka wschodnia prowincja, popeegerowska Polska klasy C. W tym skądinąd sielskim krajobrazie, wśród ukwieconych łąk i zielonych lasów bieda aż piszczy, panuje bezrobocie. Starsi nie mają już żadnej nadziei. Myślą tylko o tym, aby ich dzieci były szczęśliwe. Gotowi są popełnić samobójstwo, aby dostały po nich rentę. Kiedy Polska wkraczała do Unii Europejskiej, im zaglądała bieda w oczy i nadal zagląda. Tu nie zmieniło się nic. Mołtajny wyróżniają się tym, że leżą niedaleko geograficznego środka Europy i że działa tu świetlica, której jeszcze nie zlikwidowały władze gminy. Przez prawie rok reżyser Wojciech Staroń rejestrował obraz wsi. Uchwycił powszedni dzień, nudę, beznadziejność, zajęcia w świetlicy, polowe roboty, dorabianie do skromnego domowego budżetu. Znakomite zdjęcia w pełni oddają nastrój marazmu i zastoju, wyczekiwania na lepszą przyszłość, na jakiś cud, który nagle odmieni ich życie. W swoim dokumencie autor opowiada o pewnej rodzinie, która żyje na skraju ubóstwa, ale nie obnosi się ze swoją biedą. Spośród trojga dzieci najstarszy Kuba ma pięć lat, Rafał jest o rok młodszy, a Natalka ma dopiero trzy latka. Dochód rodziny wynosi 139 zł, z tego musi wyżyć pięć osób. Na szczęście, warzywa, ziemniaki, kapustę mają własne. Czasem sprzeda się uzbierany złom, można zarobić parę groszy, oddając do skupu ślimaki - 1.20 zł za kilogram. Ojciec rodziny z pokorą dźwiga swój ciężki los, nie skarży się, nie narzeka. Dopóki ma czym posmarować chleb, jest dobrze. Ma jeszcze siły i chęci, by zabrać dzieciaki zdezelowanym "maluchem" do Warszawy, pokazać im stolicę z Pałacu Kultury, przewieźć metrem, zaprowadzić do multikina i do McDonalda. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:03:20
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego