Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAPOMNIANI JEŃCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 24 min

Film dokumentalny "Zapomniani jeńcy" przedstawia mało znany rozdział wojny polsko-bolszewickiej, jaki stanowili wzięci do niewoli bolszewiccy żołnierze. Przez wiele lat strona radziecka nie interesowała się losami swoich żołnierzy, którzy dostali się do niewoli w czasie wojny 1920 roku. Dopiero po ujawnieniu nazwisk osób odpowiedzialnych za dokonanie zbrodni na oficerach polskich w Katyniu rosyjskie media zaczęły szukać wydarzenia, które stanowiłoby kontr-Katyń. Za takie wydarzenie uznano sprawę śmierci bolszewickich jeńców w polskiej niewoli w latach 1919-1921. Media rosyjskie podawały, że w Polsce zaginęło 100 tysięcy bolszewickich jeńców. Strona rosyjska nie zadała sobie trudu zweryfikowania propagandowych danych ogłaszanych na łamach sowieckiej prasy w latach 1922-1924. W związku z tym wyprodukowany film, opierając się na najnowszych badaniach polskich historyków, ukazuje w sposób chronologiczny wszystkie zagadnienia związane z losami jeńcami bolszewickich w polskiej niewoli. Występujący w filmie historycy podkreślają, że przyczyną śmierci kilkunastu tysięcy jeńców były liczne epidemie chorób zakaźnych takich jak tyfus, czerwonka, cholera, czy grypa-hiszpanka. W kolejnych sekwencjach filmu ukazane zostały dzieje obozów jenieckich w Strzałkowie i Tucholi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:04:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski