Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SYRENY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 24 min

"Klamka zapadła. Mężczyzna dla mnie jeszcze się nie narodził. Kobiety zaczęły wymagać czegoś więcej, niż by partner był trochę ładniejszy od diabła i żeby po prostu był. Zdecydowałam, że będę sama." Piękne trzydziestokilkuletnie... Wymagające od innych tyleż, co od siebie, zadbane, wyemancypowane, wysportowane, wykształcone, atrakcyjne, dobrze ubrane. Żyją na wysokiej stopie. Mieszkają w eleganckich apartamentach, jeżdżą dobrymi samochodami, dobrze zarabiają. Kierują zespołami pracowników, spędzają w firmach dziesięć - dwanaście godzin na dobę. Także w weekendy, nieraz w święta. W wolnym czasie wpadają do lokalu, na dyskotekę, do gabinetu odnowy, siłowni. A potem, późnym wieczorem, wracają do domu, w którym czeka na nie wierny kot... Trzy bohaterki filmu osiągnęły zawodowy sukces i niezależność finansową, ale nie założyły rodzin. Nie mają dzieci. Wśród znajomych funkcjonują jako "stare panny". Nie z braku okazji, ale - jak podkreślają - z wyboru. "Koleżanki mi zazdroszczą - mówi jedna z "Syren"- że zrobiłam karierę, ja im nie zazdroszczę małżeńskiego związku i dziatek. One mają to czego ja nie mam, i odwrotnie. W moim środowisku niezamężność w wieku trzydziestu paru lat nie jest niczym niezwykłym. Wiem, czego chcę, nie chcę zastępować niezależności życiowej półpartnerem, albo co gorsze - domowym tyranem. Lepiej być samą, niż z byle kim. Nie interesują mnie relacje oparte na strachu - bo zostanę sama, bez pieniędzy, utrzymujące się na wzajemnym oszukiwaniu siebie, na podtrzymywaniu pozorów." To nie wydumana teoria, ale owoc bolesnych rozczarowań. "Piękne trzydziestoletnie plus" nie ukrywają, że ich wybór jest konsekwencją bolesnych rozczarowań dotychczasowymi związkami. Nie mogły pogodzić się z postępowaniem mężczyzn: obojętnością, chęcią dominacji nad partnerką, brakiem poczucia humoru, kompleksami - "bo ona więcej zarabia!", uleganiem zatęchłym stereotypom o podporządkowanej panu i władcy pozycji kobiety, gnuśnością intelektualną, brakiem wrażliwości, w żadnym wypadku - zdradą. Boją się kolejnego zawodu. A panowie - potencjalni partnerzy, zaskoczeni i zaniepokojeni aspiracjami wyemancypowanych i niezależnych dam wypierających coraz częściej mężczyzn z zarezerwowanych dotąd dla nich terytoriów, obawiają się silnych kobiet. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:05:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman