Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARSZAWSKA NIOBE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 49 min

Andrzej Romocki ps. "Morro" - harcmistrz, dowódca kompanii "Rudy" wchodzącej w skład Batalionu "Zośka" - w czasie Powstania Warszawskiego uczestniczył w walkach na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. 15 września 1944 roku padł nad brzegiem Wisły, w pobliżu kościoła Świętej Trójcy, trafiony niemiecką kulą prosto w serce. Miał wówczas 21 lat. Jego dziewiętnastoletni brat Jan, ps. "Bonawentura" - podharcmistrz, żołnierz tego samego batalionu - zginął 18 sierpnia od wybuchu bomby lotniczej. Był poetą. Pozostał po nim piękny wiersz "Modlitwa Bonawentury", często śpiewany przez powstańców. Owdowiała kilka lat wcześniej matka chłopców, Jadwiga Romocka, nigdy nie pogodziła się z tą dojmująca stratą. Od 1945 roku pisała pamiętnik, który był rodzajem listów do nieżyjących synów. 16 listopada 1945 roku pisała w nim: "Chłopcy - czyż to możliwe, że mam żyć bez was? Jaśku, Jaśku, mój Jaśku, widzę ciągle twoje kochane dobre oczy...". 12 marca 1947 roku zaś: "Jasieńku - dwa lata od twojego pogrzebu! Co robić, żeby móc myśleć o tym spokojnie? Każda minuta tych dni jest jak żywa... o Boże, przy waszych grobach nabieram tchu na dalsze dnie, których już tyle, tyle minęło bez was". Jadwiga Romocka zmarła w 1975 roku. Zeszyt z jej bardzo osobistymi zapiskami i wspomnieniami przekazano Juliuszowi Bogdanowi Deczkowskiemu ps. "Laudański", żołnierzowi Batalionu "Zośka", zaprzyjaźnionemu z Andrzejem i Janem. On właśnie udostępnił go Lucynie Smolińskiej, która postanowiła ten unikatowy, głęboko wzruszający pamiętnik po raz pierwszy opublikować w całości. Przekazanie tekstu powierzyła Danucie Stence, a inscenizowane ujęcia, w których aktorka gra rolę matki poległych, dopełniła recytacją wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, fotografiami i fragmentami filmów archiwalnych oraz wspomnieniami Stanisława Sieradzkiego ps. "Świst", towarzysza broni braci Romockich. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.01.16 23:43:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency