Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NASI SĄSIEDZI...

w SPRAWIEDLIWI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 21 min

Rodzina Artura Króla od pokoleń mieszkała w Nowym Sączu. Jego najbliższymi sąsiadami byli ludzie pochodzenia żydowskiego. Czy miało to znaczenie? Nie... Różniła ich tylko wiara. Gdy przyszła wojna, rodzina żydowska musiała przenieść się do getta. Przerażający głód, strach, choroby stały się ich codziennością. I pewnie by nie przeżyli, gdyby nie pomoc rodziców Artura Króla. To oni przemycali dla nich jedzenie i potrzebne leki.
W połowie 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację getta. Dla zamkniętych tam ludzi oznaczało to tylko jedno: śmierć w komorze gazowej. Rodzina Artura Króla ukryła wtedy swoich sąsiadów - siedem osób - we własnym domu na strychu. Jak wielkie to było bohaterstwo, wiedzą tylko ci, którzy tego dokonali. Każdego dnia groziła im śmierć. Wystarczył najmniejszy donos.
Dziś Artur Król mówi: "Powierzyliśmy swoje życie Bogu. On nad nami czuwał i dlatego się udało". Wiara i szacunek dla ludzkiego życia to wartości, których ta rodzina nigdy się nie wyrzekła. Dziś Królowie mogą się poszczycić Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.03.19 19:02:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego