Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAJWAŻNIEJSZE TO KOCHAĆ...

w SPRAWIEDLIWI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 21 min

Film pokazuje, jaką siłą w życiu jest głęboka wiara w Boga. Dzięki wierze zdobywano się na prawdziwie bohaterskie czyny. Bohaterką tego odcinka jest siostra Klara Jaroszyńska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach koło Warszawy. Jako młoda dziewczyna z pomocą rodziców uratowała siostrę zakonną żydowskiego pochodzenia. Pomagała także dzieciom żydowskim przez całą okupację. Kto z nas potrafi sobie wyobrazić te wszystkie lata, miesiące, dni, kiedy ryzykowała życie. Mimo śmiertelnego zagrożenia ratowała drugiego człowieka. Pomoc siostry Klary była inna, niż zazwyczaj udzielały zakonnice. Ona pomagała poza klasztornymi murami.
O tym, jak siostry zakonne ofiarnie niosły pomoc w klasztorach, opowiada Katarzyna Meloch. Jako żydowskie dziecko została uratowana przez zakonnice. W wieku dziesięciu lat trafiła pod opiekę sióstr ze Zgromadzenia Służebniczek Serca Najświętszej Marii Panny. W Domu Generalnym w Starej Wsi była ukrywana przez prawie trzy lata. Katarzyna Meloch wspomina tamte czasy, mówi o sobie i innych dzieciach, które znalazły bezpieczną kryjówkę u zakonnic. Opowiada o wielkim zaangażowaniu i poświęceniu sióstr, które narażając własne życie, ratowały innych. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.05.02 17:23:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman