Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GŁOGOWSKIE POWROTY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 26 min

Film opowiada o przeobrażeniach w środowisku naturalnym Głogowa i okolic. Powiat głogowski znalazł się w granicach Polski po II wojnie światowej. Miasto i okoliczne wsie były zasiedlane głównie przez repatriantów z kresów wschodnich. Spora część mieszkańców przyjechała tu z Syberii. Początkowo zajmowali się rolnictwem. W 1957 roku w pobliżu odkryto wielkie złoża miedzi. Wybudowano kopalnie, następnie huty. Największą zlokalizowano pod Głogowem, zaledwie kilkaset metrów od wsi Żukowice. Początkowo mieszkańcy cieszyli się z tego. Wielki przemysł otwierał bowiem nowe perspektywy pracy, rozwoju, dostatniego życia. Nie zdawano sobie sprawy z ogromu skażeń powodowanych działalnością huty. W latach 70. i 80. działalność huty doprowadziła do degradacji środowiska naturalnego Głogowa i okolic. Rolnicy byli zmuszeni do rezygnacji z upraw i hodowli. Często chorowali. Przemysłowy gigant zagrażał ich zdrowiu i życiu. W latach 80. zapadła więc decyzja o wysiedleniach. Huta wykupiła gospodarstwa w pięciu okolicznych wsiach, a mieszkańcy mieli możliwość zamieszkania w innych regionach bądź w samym Głogowie. W Żukowicach - największej i najbogatszej miejscowości pod Głogowem pozostało zaledwie osiem rodzin. Nie zgodziły się na wykup ich ziemi i pozostały na skażonym terenie w oczekiwaniu na lepsze czasy. Na początku lat 90. KGHM wdrożył wiele drogich, ale skutecznych inwestycji proekologicznych w hutach zagłębia. Środowisko zaczęło się oczyszczać. Emisja szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery spadła do minimum, znacznie poniżej dopuszczalnych norm. Badania naukowe potwierdziły, że środowisko naturalne w zagłębiu miedziowym jest czyste. Niektórzy z wysiedlonych zaczynają myśleć o powrocie do opuszczonych miejsc. Inni przyjeżdżają i pytają o puste, nie zagospodarowane tereny. Chcieliby się tu osiedlić. Czy do opuszczonych przed laty miejscowości wróci życie? Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Tereny należą do KGHM. Część z nich została już przekazana lasom państwowym oraz samorządom pod przyszłe ewentualne inwestycje przemysłowe. Kilkaset hektarów kombinat dzierżawi okolicznym rolnikom. Z powodzeniem prowadzą tu swoją działalność. Inwestycje proekologiczne, które wdrożono w Hucie Miedzi Głogów należą do najnowocześniejszych i najlepszych na świecie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:43:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.