Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIENNIK PILOTA GÓRY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2006
 • Barwny, 26 min

Wspomnienia płk. Tadeusza Góry, legendarnego pilota szybowcowego. W 1938 r. dwudziestoletni pilot ustanowił rekord świata, lecąc szybowcem z Bezmiechowej w Bieszczadach do Solecznik koło Wilna. Międzynarodowa Federacja Lotnicza nagrodziła ten wyczyn pierwszym w historii Medalem Lilienthala, najwyższym odznaczeniem szybowcowym. Płk. Góra walczył w czasie II wojny światowej w 316 dywizjonie myśliwskim RAF, zestrzeliwując 4 samoloty wroga. Po wojnie był instruktorem szybowcowym, a od 1957 r. pilotem myśliwskim. Latał na pierwszych samolotach naddźwiękowych Mig - 19. Po katastrofie Miga, z której uratował się dzięki perfekcyjnej technice pilotażu, podjął pracę jako pilot śmigłowców w PZL Świdnik. Karierę pilota zakończył w wieku 69 lat. Do dziś lata szybowcami. Film nakręcony został na "czarodziejskiej górze" polskiego szybownictwa - w Bezmiechowej w Bieszczadach. W 2004 roku otwarto Akademicki Ośrodek Szybowcowy, nawiązujący do chlubnych tradycji z lat trzydziestych. Nowa Akademia Szybowcowa otrzymała imię płk. pilota Tadeusza Góry. Muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza i wspaniała sceneria Bieszczad stanowią tło barwnych opowieści legendarnego pilota. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Dęblin (Międzynarodowy Festiwal Filmów o Tematyce Lotniczej)-Grand Prix
2017.02.11 04:06:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego