Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAJKO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 22 min

Co było pierwsze: jajko czy kura? W tej kwestii autor dokumentu nie pozostawia żadnych wątpliwości. I jeszcze jedno jest pewne: że jajko to prawdziwy cud natury.
Jajka różnią się nie tylko wielkością, ale także kształtem - są okrągłe, długie i wąskie, spiczaste, owalne; barwą - mogą być jasne i gładkie, niebieskie, zielone, w cętki, kropki, pręgowane, nakrapiane, plamkowane, w rozmaite desenie; twardością skorupki - do zrobienia otworu w jajku strusia potrzebna jest nawet wiertarka. Dla ornitologów jajka są nie mniej ważnym przedmiotem badań niż same ptaki. W Górnośląskim Muzeum Przyrodniczym w Bytomiu znajduje się unikatowa kolekcja oologiczna, a niektóre z przechowywanych tam okazów mają grubo ponad 100 lat. Jest to zarazem jeden z największych tego typu zbiorów w Polsce. Z kolei najbardziej kolorową kolekcję jajek i równie okazałą można spotkać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie znajduje się wielka ekspozycja wielkanocnych pisanek: 10 tysięcy eksponatów zbieranych od XIX wieku.
Głównym tematem filmu Marcina Krzyżańskiego jest właśnie Wielkanoc i nierozerwalnie łączące się z tym świętem kolorowe jajka. Pisanki w wielu kulturach uchodzą za symbol odradzającego się życia, symbol płodności, wiąże się z nimi wiele legend, są ważnym elementem ludowych tradycji i obyczajów: pisanki zawieszone w sadzie gwarantują urodzaj, pozostawione po świętach w domu chronią przed uderzeniem pioruna. Dziś wszystkie kolorowe jajka zazwyczaj nazywamy pisankami, ale dawniej nosiły różne nazwy w zależności od techniki wykonania: malowanki, kraszanki, oklejanki.
Wiek najstarszych pisanek sięga pięciu tysięcy lat, pochodzą z wykopalisk w Mezopotamii. Sztuka zdobienia jaj była także znana Egipcjanom, Grekom, Rzymianom, Chińczykom. Do Europy zwyczaj zdobienia jaj przywieźli Persowie. Najstarsze pisanki znalezione w Polsce pochodzą z X wieku. Niekwestionowaną stolicą malowanych jaj jest u nas małopolska wieś Zalipie. Pisanki mienią się tu wszystkimi kolorami kwiatów majowej łąki. W Zalipiu istnieje Dom Malarek, gdzie kultywuje się stare tradycje, pieczołowicie przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Nikt nie wyobraża sobie Wielkanocy bez koszyczka z pisankami, który ściśle nawiązuje do polskiej tradycji obchodzenia świąt wielkanocnych. Tymczasem w początkach chrześcijaństwa Kościół traktował malowanie jaj jako zwyczaj pogański. Prawo surowo też zabraniało jedzenia jaj w Wielkanoc. Zakaz ten został oficjalnie zniesiony dopiero w XII wieku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:06:44
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor