Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KU... KU... KUŁCZE JAJO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 22 min

Gracjan ma 18 lat i wielkie biało-czerwone koszykarskie buty. Nigdy w nich nie zagra, bo od urodzenia jeździ na wózku inwalidzkim. Mimo kalectwa życie dostarczało mu wiele radości. W jego rodzinnym mieście, Nysie, wszyscy go znają i bardzo lubią jego odwiedziny. Na swoim dwukołowym pojeździe objeżdżał codziennie wszystkie zakątki miasta, ba, docierał nawet do podmiejskich wiosek. Tylko bardzo zła pogoda mogła zatrzymać Gracjana w domu. Wtedy godzinami potrafił grać na podarowanym mu przez fundację komputerze. Mimo że czasami ze strony dzieci z podwórka spotykały go przykrości, potrafił być szczęśliwy. Teraz uśmiecha się coraz rzadziej. Coraz rzadziej gra też na swoim komputerze i wypuszcza się na samotne przejażdżki. Jego życie odmieniło się diametralnie, kiedy zawiodła go ostatnia osoba, na którą mógł liczyć - jego własna matka. Na ojca przestał liczyć już bardzo dawno temu, ten zanim wylądował więzieniu, opuścił swoją rodzinę i wyrzekł się niepełnosprawnego syna.
Przez lata Gracjan żył spokojnie z mamą i bratem, marzył, że zostanie architektem. Jedyne, co mogło zaproponować mu państwo, to warsztaty dla niepełnosprawnych.
Kiedy Gracjan wyjechał z rodziną na święta do siostry za granicę, był bardzo szczęśliwy, nic nie wskazywało na to, że te odwiedziny odmienią jego życie. Stało się inaczej. Matka Gracjana poznała tam mężczyznę i postanowiła się z nim związać. Uznała, że jej też coś należy się od życia. W Polsce zostawiła nieudaną przeszłość, 18-letniego niepełnosprawnego Gracjana i jego brata. Sprzedała mieszkanie, a pieniądze zabrała na start w nowym życiu. Chłopcy początkowo liczyli na to, że mama zabierze ich ze sobą. Później, kiedy już uciekła, szukali pomocy u babci. Ta jednak nie zainteresowała się ich losem i uznała, że opieka nad nimi jest ponad jej siły. Bracia zamieszkali więc w noclegowni miejskiej, za którą płacą z renty Gracjana. Z tych pieniędzy również się utrzymują, czasami tylko otrzymując doraźną pomoc od znajomych Gracjana.
Opiekunka z noclegowni twierdzi, że prezenty w postaci ubrań czy butów nie rozwiązują problemu chłopców. Oni potrzebują miejsca do życia lepszego niż noclegownia, gdzie narażeni są na przebywanie z ludźmi ze środowisk patologicznych. Niestety, domy opieki społecznej na Opolszczyźnie są przepełnione, w żadnym nie ma miejsca dla Gracjana, który wymaga całodziennej opieki, nie potrafi sprostać prozaicznym codziennym czynnościom, takim jak toaleta czy samodzielne ubieranie się. Komputer odebrano im, gdy przyłapano brata Gracjana na tym, że ze swoimi nowymi kolegami z noclegowni oglądał filmy pornograficzne. Gracjan kilka razy nie wrócił na noc do noclegowni, czasami przywoziła go policja, bo spał na parkingu między zaparkowanymi samochodami. Za karę nie mógł wyjeżdżać na swoje tradycyjne przejażdżki. Regulamin noclegowni nie pozwala mu na prowadzenie trybu życia, do którego przyzwyczaił się przez lata. Chłopiec wyraźnie nie może odnaleźć się w nowym miejscu i nowym życiu. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2007
    Kraków (Krakowski Festiwal Filmów Niezależnych KRAKFFA)-Nagroda Specjalna
  • 2007
    Offskar (Polskie Nagrody Kina Niezależnego)-Nagroda w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
  • 2006
    Tarnobrzeg (Festiwal Filmów Niezależnych "Bartoszki Film Festival")-III miejsce
  • 2006
    Polanica Zdrój (Międzynarodowy Festiwal Filmów Amatorskich POL-8)-I Nagroda
  • 2006
    Kędzierzyn-Koźle (Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia "Publicystyka")-II Nagroda
2024.03.01 01:43:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.