Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOJA WIELKA RODZINA

w SPRAWIEDLIWI

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 19 min

Janina Rościszewska pochodzi ze znamienitej polskiej rodziny ziemiańskiej. Jej ojciec i matka byli znani jako głęboko wierzący katolicy i zaangażowani polscy patrioci. Za swoją działalność w czasie I wojny światowej byli wielokrotnie nagradzani. W czasie okupacji hitlerowskiej Lech Rościszewski brał udział w ruchu oporu, a jego żona prowadziła wiejski pensjonat w Dolinie Będkowskiej, niedaleko Krakowa. W 1940 roku, jeszcze przed utworzeniem krakowskiego getta, zgłosił się do nich znajomy lekarz żydowski. Prosił o pomoc. I tak się zaczęło. Zaczęli przychodzić kolejni, którzy szukali schronienia... W pensjonacie Rościszewskich mieszkało blisko 18 Żydów. Wśród nich była Andzia Wagner wraz z synkiem Pinkasem. Pewnego dnia przyjechali Niemcy w poszukiwaniu ukrywających się Żydów. Zabrali prawie wszystkich. Pinkas ocalał, bo Janina Rościszewska mówiła, że jest jej własnym dzieckiem.
Mały Pinkas dorastał wraz z rodzonymi dziećmi pani Janiny. Zawsze był przez nich traktowany jak młodszy brat. Po wojnie Pinkas został odnaleziony przez rodzonego ojca i wyjechał do Izraela. Mimo rozłąki Paweł Wagner i Rościszewscy nadal czują się prawdziwą rodziną. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.03.22 09:55:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency