Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAMACH MAJOWY

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 28 min

W świetle ostatnich wydarzeń i napięć politycznych powraca jak bumerang wątek krwawych starć zbrojnych na ulicach Warszawy w maju 1926 roku. Wojska rządowe usiłowały przeszkodzić wiernym Józefowi Piłsudskiemu oddziałom w przejęciu kontroli nad kluczowymi urzędami w Stolicy. To niezwykle rzadko i wstydliwie podejmowany temat bratobójczych walk w Stolicy przed 80 laty może i powinien wreszcie być poddany rzetelnej analizie historycznej. Szczególnie ważnym elementem rozważań programowych są fakty z dziedziny wojskowości: plany i działania operacyjne, raporty, które obecnie można przywołać przed oczy współczesnych posłów i działaczy politycznych, w najważniejszych merytorycznie fragmentach, ku rozwadze, może nawet i przestrodze... Nie formułując nachalnych recept odnośnie zachowania się w określonej sytuacji przywołamy fakty, zaprezentujemy opinie historyków, przemyślenia ludzi w mundurach wojskowych, zacytujemy dokumenty z gorących dni majowych 1926 roku... Suchy, rzeczowy język wojskowych raportów dzień po dniu oddaje atmosferę tragicznego w skutkach starcia sił rządu rzeczpospolitej z uzbrojonymi, gotowymi na wszystko spiskowcami pod rzeczywistym i duchowym przywództwem "Komendanta" - Józefa Piłsudskiego. Ludzie wplątani w uczestnictwo w przewrocie majowym ginęli przypadkowo na ulicy, jako zwykli przechodnie, obserwatorzy czy nawet sympatycy stron, z której padły do nich skierowane, śmiertelne strzały. Żniwo ofiar kilku dni krwawych rozrachunków było ogromne.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.05.13 00:09:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego