Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZWYKŁY LOT BOENINGA 737

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 24 min

Za oknami ciemna noc. Mrok panuje także w kokpicie rejsowego boeinga. Rozświetla go tylko blada poświata monitorów. Niebieskawy blask pada na skupione twarze pilotów. Są skoncentrowani. Wpatrują się w odczyty przyrządów, lustrują kolorowe lampy kontrolek, nasłuchują komunikatów nadchodzących z wieży. Wreszcie pada pozwolenie na start. Choć jeden ruch przepustnicy wyzwala całą moc potężnych silników, w oddalonym od nich kokpicie słychać tylko głośniejszy szum. Maszyna nabiera prędkości, toczy się coraz szybciej wzdłuż pasa startowego. Wreszcie jeden z pilotów ściąga na siebie wolant. Krajobraz przed nosem samolotu zmienia się, ziemia znika w dole, z okien widać już tylko nocne niebo. Kilkudziesięciotonowa maszyna rozpoczyna swój lot w przestworzach. Rejs przebiega spokojnie. Co jakiś czas w kokpicie pojawia się stewardesa, przynosząc pilotom kawę i kanapki. Lotnicy są rozluźnieni, opowiadają o swojej pracy, wyjawiają tajniki sztuki pilotażu. Jednocześnie czujnie reagują na wszelkie zmiany sytuacji. Kilkoma ruchami sterów i przepustnicy korygują wpływ bocznego wiatru, utrzymują właściwy kurs. W końcu to od nich zależy los ponad 120 pasażerów zajmujących miejsca w fotelach w kabinie. Bycie pilotem to przede wszystkim odpowiedzialność, przekonują. To nie jest zwykła praca, jaką wykonuje się między ósmą i szesnastą. Wtem rozlega się dźwięk brzęczyka alarmowego. Piloci początkowo nie zdradzają zdenerwowania - w trakcie lotu zdarzają się różne niewielkie usterki. Ale wkrótce okazuje się, że przerwał pracę jeden z silników. Do lotniska w górach pozostało jeszcze parędziesiąt kilometrów, wzmaga się wiatr, zapalają kolejne światła awaryjne... Na szczęście, w rzeczywistości niczyje życie nie jest ani przez chwilę zagrożone. Tomka i Jacka połączyła wspólna pasja - są hobbystami pilotażu, wirtualnymi pilotami. Dzięki zbudowanemu w domu jednego z nich symulatorowi mogą zwiedzać świat za sterami potężnego liniowca - podobnie jak setki tysięcy członków społeczności Vatsim, zrzeszającej wirtualnych pilotów i kontrolerów lotów. W globalnej sieci istnieją nawet wirtualne linie lotnicze! Żony bohaterów z wyrozumiałością patrzą na hobby mężów. Ale kiedy po skończonym locie Tomek głośno domaga się kanapek, słyszy odmowę: "Stewardesą jestem tylko do godziny 23". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:15:21
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.