Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAMA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2007
 • Barwny, 25 min

Film opowiada o wojennych losach Marii Chojeckiej ps. "Kama". Maria Chojecka urodzona 24 września 1926 roku w Warszawie wraz ze swoją drużyną harcerską we wrześniu 1939 roku, nie mając jeszcze 13 lat, pomagała uchodźcom wojennym na warszawskim Dworcu Głównym, tam też po raz pierwszy bezpośrednio zetknęła się z wojną. W konspiracji w Szarych Szeregach od 1940 jako zastępowa ukończyła kurs sanitarny i łączności. 3 sierpnia 1943, nie mając jeszcze 17 lat, zaprzysiężona została jako żołnierz AK z przydziałem do oddziału "Agat" (później "Pegaz") powołanego do zadań specjalnych Kedywu KG AK (Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej). Uczestniczy w przygotowaniach i sygnalizacji podczas licznych akcji likwidacyjnych wysokich funkcjonariuszy gestapo i administracji niemieckiej. Bierze udział w akcjach: "Weffels", "Fruhrwirth", "Braun", "Stamm"i najsławniejszej akcji polskiego państwa podziemnego, zamachu na generała SS i policji Franza Kutscherę. Na kilka tygodni przed wybuchem Powstania Warszawskiego uczestniczy w Krakowie w akcji "Koppe". Podczas Powstania Warszawskiego przechodzi cały szlak bojowy batalionu "Parasol". Powstanie zaczyna na Woli, potem walczy na Starym Mieście, Powiślu, Mokotowie. Kapitulacja zastaje ją w Śródmieściu, nie idzie do niewoli, razem ze swoim tatą opuszcza Warszawę z ludnością cywilną. Za udział w walkach "Kama" została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem za udział w wojnie obronnej 1939 i wieloma innymi odznaczeniami. W filmie Maria Chojecka opowiada o początkach konspiracji, przystąpieniu do AK, udziale w swojej pierwszej akcji zbrojnej "Weffels", o przebiegu akcji "Kutschera" oraz chyba najtragiczniejszej akcji polskiego podziemia "Stamm". Opowie też o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim; min. o ewakuacji kanałami, którymi przemieszczała się trzykrotnie. Opowieść pani Marii to niezwykle szczera, wstrząsająca historia młodej warszawianki postawionej przez los w tragicznej sytuacji, z którą zmaga się z wielką odwagą i hartem ducha. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2016
  Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-II Nagroda
  w kategorii: Filmy dokumentalne
2017.02.11 04:07:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych