Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA PEWNEGO SUMIENIA. SPOTKANIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 21 min

Film "Historia pewnego sumienia" stanowił swoistą spowiedź Adama W., dawnego tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Zenon". Ten były dziennikarz i działacz ChSS w Lublinie, który od 1967 roku do 1989 roku współpracował z IV Wydziałem SB w Lublinie (zajmującym się inwigilacją Kościoła, a szczególnie KUL), ujawnił przed kamerami swoją agenturalną działalność, opowiedział o charakterze swoich działań jako TW, próbując zarazem wyjaśnić przyczyny, dla których podjął decyzję o współpracy. Teraz Grzegorz Linkowski wraca do tej postaci, dopisując kamerą dalszy ciąg jej historii. "Historia pewnego sumienia - spotkanie" to zapis konfrontacji TW Zenon z człowiekiem, na którego wielokrotnie donosił. Jego kolega ze studiów na KUL-u, późniejszy wieloletni rzecznik prasowy KUL i dyrektor KUL-owskiego wydawnictwa na wieść o agenturalnej przeszłości "Zenona" postanawia go odwiedzić. Dramat sumienia człowieka wciągniętego niegdyś w donosicielski proceder nabiera nowego wymiaru w zetknięciu z człowiekiem poddającym go ocenie z pozycji ofiary. Film stawia pytania o możliwość porozumienia, a nawet pojednania w trwającym w Polsce trudnym procesie rozliczenia z przeszłością PRL. Śledzimy przebieg spotkania ludzi z dwóch stron barykady, jaką zbudował między nimi system: tajnego współpracownika SB uczestniczącego czynnie i świadomie w działaniach aparatu przemocy oraz wieloletniego pracownika KUL, wydawcy i opozycjonisty. W warstwie dźwiękowej tłem wypowiedzi lektora i bohaterów jest prosta ilustracja muzyczna podkreślająca emocjonalny charakter słów uczestników tytułowego spotkania. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 04:07:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman