Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EKSPLOZJA CISZY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 25 min

Film opowiada historię głuchoniemych żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim. Mało kto wie, że w Powstaniu walczył Pluton Głuchoniemych, który nie poniósł żadnych strat w ludziach. To wyjątkowy dokument, jak wyjątkowa jest codzienna sytuacja jego bohaterów i szczególne wydarzenie, w którym uczestniczyli. "Eksplozja ciszy" uchyla rąbka tajemnicy, jaką jest dla większości z nas funkcjonowanie w świecie absolutnej ciszy, do którego nie dociera najmniejszy szmer. Bohaterowie filmu nie słyszeli odgłosów walk, nadjeżdżających czołgów, wybuchów bomb, serii karabinów maszynowych, wystrzałów, szczęku ładowania broni, czy odbezpieczania zawleczki od granatu# Jak zatem udało im się przeżyć Powstanie, podczas którego każdego dnia ginęło ponad 2 tysiące osób? Jaka siła kazała im biec w prawo, podczas, gdy pozostali uczestnicy akcji pobiegli w lewo i - zginęli? Na te i tym podobne pytania odpowiadają nie tylko głuchoniemi powstańcy, ale również ich słyszący towarzysze broni. Temat filmu narzuca oryginalną formę, która w sferze realizacji dźwiękowej ilustruje odmienność percepcji głuchoniemych, a tym samym podkreśla trudność, jakiej musieli stawić czoła na ulicach walczącej Warszawy. Szczególną rolę odegrał zapis ekspresji pozasłownej bohaterów filmu. Historia głuchoniemych powstańców mówi wiele o istocie samego Powstania Warszawskiego (i polskiego ruchu oporu przeciw okupacji niemieckiej w ogóle) jak również o głuchoniemych, którzy na co dzień funkcjonują na marginesie świadomości i życia społecznego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:07:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych