Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PEWIEN RODZAJ WOLNOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 18 min
    Film powstał w cyklu: "Młodzi twórcy mistrzom".

Krótki filmowy portret prof. dr hab. Jadwigi Staniszkis, wybitnego naukowca, wykładowcy uniwersyteckiego, socjologa i politologa cenionego w kraju i za granicą, wreszcie wielkiej patriotki oraz laureatki Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Tę prestiżową nagrodę otrzymała w 2004 r. za badania będące próbą teorii i interpretacji procesów transformacji współczesnej Polski i świata, przedstawione w książkach "Postkomunizm" (2001) i "Władza globalizacji" (2003). Narratorem filmu jest sama bohaterka, która opowiada o sobie, swojej pracy, pełni rolę swoistej przewodniczki po dziedzinie, w której jest niekwestionowanym autorytetem. Mówi także o swoich upodobaniach i umiłowaniu wolności. Często zaszywa się w samotności, z dala od ludzi i wielkomiejskiego zgiełku, by oddać się rozmyślaniom w swych domach rozsianych po kraju: na Helu, nad Jeziorem Rożnowskim, w Kazimierzu czy w Podkowie Leśnej. Profesor Staniszkis wciąż czuje niedosyt wiedzy i jednocześnie wielką pokorę wobec gwałtownego rozwoju nauki. Ma za sobą 40 lat pracy w różnych miejscach i już coraz częściej myśli o zasłużonej emeryturze. W Akademii Nauk w Instytucie Filozofii i Socjologii przepracowała zaledwie 3 miesiące, została zwolniona po wydarzeniach marcowych. Wykładała nawet na uniwersytecie w dalekiej Japonii. Film został zrealizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:36:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman