Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWIE SZUFLADY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 54 min

Film dokumentalny o Michale Głowińskim. Profesor Michał Głowiński do pewnego momentu był jedynie znanym teoretykiem i badaczem literatury. Po upadku PRL-u objawił się jako autor "Marcowego gadania" i innych książek będących zapisem peerelowskiej nowomowy. Zapiski te prowadził "do szuflady" od połowy lat 60. do 1989 r. Jeszcze dłużej, choć już w innej szufladzie, czekały na publikację, a przedtem na zanotowanie, wydarzenia z okresu okupacji, na którą przypadło dzieciństwo bohatera - getto, ukrywanie się po aryjskiej stronie. Po 50 latach spisał je i wydał w książce "Czarne sezony". Dwa totalitaryzmy: hitlerowski i komunistyczny, i dwie szuflady - szuflada realna, w której gromadził zapiski dotyczące życia w PRL, i szuflada pamięci, w której ukrywał wspomnienia najstraszniejszych chwil swego życia - to dwa główne wątki filmu, który jest portretem człowieka i portretem świata, jaki prof. Głowiński zapisał w swoich książkach. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:09:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych