Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O NOWEJ TO HUCIE BALLADA...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 26 min

Główka Lenina za 10 euro, wnętrze mieszkania z epoki Edwarda Gierka, impreza z żurem (obowiązkowo z wkładką) w odrapanym bloku, szlagiery tamtych czasów - a wszystko to dla cudzoziemców. Kilku przewodników obwozi po Nowej Hucie przybyszów z Zachodu, pragnących przeżyć atmosferę PRL - u. Idea zrodziła się przypadkiem. W czasie studiów ponad 30 - letni obecnie Michał Ostrowski dorabiał do skromnego studenckiego budżetu, oprowadzając turystów po mieście. Kiedyś "zamówiła" go para 30 - latków z Kalifornii. Podjechał zdezelowanym maluchem, zamierzał pokazać Wawel i Rynek, ale oni już to widzieli, pragnęli zobaczyć coś innego! Razem spędzili cały dzień, dali mu duży napiwek, więc wieczorem zrobił im darmowy objazd po Hucie, czym byli wręcz zachwyceni. Michałowi zaczął chodzić po głowie pomysł specjalnych wycieczek: podczas zwiedzania miasta przewodnicy zapraszają turystów w miejsca "nieturystyczne". Wieczorem przy piwie amerykańscy goście zachwycili się tym projektem, co więcej, dali pierwszy tysiąc dolarów na początek. Wystarczyło jedynie na zakup dwóch starych trabantów i pomalowanie ich w różne kolory. Michał od dwóch lat jest "Crazy Mikiem", a jego grupa "Crazy Guides" bije rekordy popularności. Reportaż przedstawia Michała Ostrowskiego i jego kolegów którzy zbudowali "wehikuł czasu", przenoszący turystów w PRL - owską przeszłość Nowej Huty. Paradoksem jest fakt, że na wspomnieniach i nostalgii do dumy socjalizmu młodzi ludzie budują kapitalizm. Przedmiotem obserwacji autorów programu jest zarówno PRL - owski skansen Nowej Huty, odtwarzany przez Michała, jak i sami zwiedzający. Autorzy przybliżają reakcje i refleksje obcokrajowców nad rzeczywistością, którą pokazują im przewodnicy z "Crazy Guides". Autorzy przedstawiają też życie głównego bohatera, jego przyjaciół oraz ich rodzin. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:16:10
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.