Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAREK EDELMAN: ŻYCIE. PO PROSTU

 • Tytuł alternatywny: DOWÓDCA EDELMAN
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Barwny, 56 min

Marek Edelman znany jest doskonale jako bohater Polski. Dość dobrze - jako lekarz i mądry człowiek. Ale niewielu wie, że to również wrażliwy, ale i wyrazisty człowiek, który potrafi bez litości zwrócić uwagę nawet ludziom, których lubi. "Jesteście obżarci, najedzeni... i dziennikarze. Co on myślał jak strzelali, co on myślał jak był głodny, czy on myślał, że przeżyje. Idioci jesteście, no i tyle. Ja mówię zupełnie poważnie, mnie to wyprowadza z równowagi, bo nawet jak nie wiecie, to jak mówię do was trzeci dzień i nie łapiecie rozumu, to jesteście niedorozwinięci.. To jest naprawdę niesłychane: wy się mnie pytacie czy ci tragarze naprawdę wierzyli, że przeżyją jak dostaną 3 kg chleba czy kilogram marmolady. Ja nie mogę z nimi rozmawiać. Oni są z innego świata oni z księżyca przyjechali tutaj i żyją w Polsce 30 lat. W jej rodzinie wszystkich pozabijali, jeszcze paru żyje, ale w każdej rodzinie każdego zabili i oni nawet nie pamiętają o tym, nie czują tego terroru, no to ja nie mogę z nimi rozmawiać. Źli dziennikarze, fatalni ludzie, bezrozumni, bo nie można tak się pytać. Jak on nie rozumie co to jest głód to jak z nim mówić jak on nie rozumie, bo on zawsze miał żarcie, bo mamusia mu pchała mannę kaszkę. (...) Wolę mieć suchara suchego jak się schowałem niż odmawiać zdrowaśki, bo zdrowaśki nic nie powiedzą a z sucharem mogę jeszcze przeżyć. Nie męczcie mnie, bo takie głupoty pleciecie, że słuchać was nie mogę". Ale dla twórców filmu najważniejszy jest Edelman jako mądry człowiek, który w swoim życiu kieruje się nieprzemijającymi wartościami. Czy to może być dziesięć przykazań? Edelman podkreśla, że jest człowiekiem niewierzącym, ale nie ulega wątpliwości, że kieruje się w swoim życiu swoistym dekalogiem - listą przykazań dla człowieka przyzwoitego. A wśród nich jedną z najważniejszych zasad jest przyjaźń. Lecz o sobie nie chce mówić... Nic więc dziwnego, że o nim samym opowiadają właśnie jego przyjaciele: Bronisław Geremek, bojowcy z ŻOB mieszkający dziś w Izraelu, Symcha Rotem "Kazik" i Pnina Grynszpan - Frymer, lekarze współpracujący z Edelmanem w szpitalach (np. dr Żuchowska) oraz przyjaciele z antykomunistycznej opozycji demokratycznej małżeństwo Ludki i Henryka Wujców czy Jan Lityński. To filmowy portret Edelmana we wnętrzu, który z perspektyw swego fotelu wytycza granice przyzwoitości. A świat poza nim goni coraz szybciej i szybciej...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Publiczności
2017.02.11 04:09:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor