Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CI, CO PRZEŻYLI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 29 min

Ustalenie dokładnej liczby Polaków skazanych na karę śmierci przez komunistyczne sądy wydaje się dziś niemożliwe. Trudno też obliczyć, ile z orzeczonych kar zostało wykonanych. Po 1989 roku podjęto próbę przedstawienia ogólnej liczby skazanych na śmierć, a także zmarłych i zamordowanych w więzieniach oraz obozach koncentracyjnych w latach 1944 - 1956. W wyniku przeprowadzonych przez różne instytucje i historyków badaniach okazało się, że liczba ta przekracza 50 tys. osób. Liczbę straconych szacowano w 1993 roku na 3300 do 3500 osób, ale dziesięć lat później uznano, że liczba ta nie może być mniejsza niż 5 tysięcy. Najmłodsi mieli poniżej 18 lat.
Na początku lat 50. w celach śmierci siedziało po kilkadziesiąt osób: najlepsi, najbardziej bohaterscy synowie Narodu wraz ze zwykłymi rzezimieszkami, kapusiami wsadzonymi pomiędzy nich po to, aby donosić władzom o każdym słowie wypowiadanym przez skazanych. Wśród więźniów byli tacy, którzy nic nie wiedzieli o tym, że zostali ułaskawieni, inni musieli przeżyć pozorowane wykonanie wyroku i dopiero potem dowiadywali się, że kara śmierci została zamieniona na dożywocie. Wszyscy byli świadkami wyprowadzania na egzekucje swoich kolegów. Jedną z najbardziej dotkliwych tortur był brak kontaktu z rodzinami, niemożność zawiadomienia ich o swoim losie. Z kolei rodziny bardzo często nie były informowane, że odbyła się rozprawa sądowa, nie wiedzieli o egzekucji czy też miejscu pochówku.
Na wiadomości o losie najbliższych czekano miesiącami i latami. O wykonaniu wyroku wiele rodzin dowiedziało się dopiero po 1956 roku. Często rodziny pomordowanych do lat 90. żyły nadzieją, że ich najbliżsi zostali gdzieś wywiezieni, ale nadal żyją.
Wśród tych, którzy do dziś szukają miejsca pochówku swoich najbliższych, są córka i syn rotmistrza Pileckiego oraz córka gen. Fieldorfa Nila.
Zwłoki ofiar, na których został wykonany wyrok śmierci, były na ogół wywożone na peryferie miasta i pod osłoną nocy wrzucane do dołów z wapnem. Miejsca te były z całą świadomością profanowane.
W Warszawie dopiero w latach 90. na Wojskowych Powązkach wzniesiono symboliczną ścianę z ponad 200 nazwiskami straconych i zakatowanych w więzieniach. Mniej więcej w tym samym czasie obok kościoła św. Katarzyny na Służewie stanął krzyż upamiętniający miejsce pochowania polskich bohaterów. Zbiorowe mogiły znajdują się również na Polu Mokotowskim, dziś miejscu niedzielnych spacerów warszawiaków, na cmentarzu służewieckim, gdzie w miejscu dołu z ciałami pomordowanych są dziś groby. Są przekazy, że jeden z wielkich parkingów na Służewie nad Dolinką kryje kości więźniów, podobnie jest w innych miejscach: na skraju Lasu Kabackiego, także w pierwszej siedzibie MBP na ul. Wilczej, a nawet na dziedzińcu Belwederu, gdzie wówczas mieszkał Bolesław Bierut. Były przewodniczący Stowarzyszenia Skazanych na Karę Śmierci Józef Rusznica ocenia, że w Warszawie i okolicach było 16 miejsc tajnych pochówków ofiar systemu stalinowskiego.
Osobną sprawą, która będzie poruszona w filmie, są dalsze losy KS - ów po wyjściu na wolność. Bohaterami filmu są osoby skazane w latach 1947 - 1955 na karę śmierci, w przypadku których wyrok, z różnych powodów, nie został wykonany. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.04.21 00:42:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl