Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZY TE DRZEWA ROSNĄ?...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 40 min

Film dokumentalno - poetycki o Ryszardzie Krynickim - poecie, tłumaczu, wydawcy (wraz z żoną Krystyną Krynicką prowadzi Wydawnictwo A5), a przede wszystkim wieloletnim opozycjoniście wobec komunistycznego reżimu. Filmowa narracja przeplata się z wierszami bohatera czytanymi przez Jerzego Radziwiłowicza oraz przez samego Ryszarda Krynickiego (zapisy archiwalne pochodzą ze spotkań autorskich w Poznaniu, gdzie poeta przez wiele lat mieszkał). Film otwiera sekwencja w wiejskiej posiadłości Krystyny i Ryszarda Krynickich - w Nowym Świecie w Wielkopolsce, gdzie pan Ryszard sadzi drzewa z przeświadczeniem, że przynajmniej one po nim pozostaną. Poznajemy Ryszarda Krynickiego jako człowieka zamkniętego, introwertycznego, nie dopuszczającego innych do swoich tajemnic, ale też człowieka niezłomnych zasad. Tak mówią o nim przyjaciele z różnych okresów życia: Jaromir Jedliński i Tadeusz Nyczek, Krzysztof Karasek i Leszek Szaruga - charakteryzujący poetyckie pokolenie "Nowej Fali". Z kolei sam Krynicki opowiada o swoich wyborach i postawie życiowej. Jego wypowiedzi uzupełnia Grzegorz Gauden. Adam Zagajewski porusza natomiast kwestię zapisów cenzorskich na publikacje Krynickiego i jego prześladowaniu przez SB. Bohater filmu prezentuje dokumenty potwierdzające te dramatyczne fakty. Film zamyka piosenka Marka Grechuty ze słowami Ryszarda Krynickiego "Świat w obłokach" oraz jeszcze jedna sekwencja z Nowego Świata: Ryszard Krynicki mieszkający obecnie w Krakowie i rzadziej bywający w Wielkopolsce wyznaje, że wraca tam z obawą, niepewien, "czy te drzewa rosną...?" [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:10:17
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl