Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROZPIĘTA PRZESTRZEŃ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Jolanta Owidzka należy do najwybitniejszych twórców tkaniny w świecie. Odnotowuje to m.in. Magdalena Abakanowicz, w katalogach do jej wystaw w kraju i za granicą. Fragmenty tych wpisów stanowią filmowy komentarz do opowieści o: krakowskich i warszawskich studiach Jolanty Owidzkiej (wspomnienie profesorów: Eleonory Plutńskiej i Mieczysława Szymańskiego), o doświadczeniu zawodowym w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, o wyodrębnieniu się kwestii tzw. "polskiej szkoły", jako że tu tkanina zawsze była zawsze ważna, była bliska człowiekowi. Krzyżowały się tu różne tradycje - od sztuki ludowej, po dworską, różne wpływy: Bliski i daleki Wschód, Włochy itd., ponadto polskich artystów cechował własny sposób myślenia o tkaninie, każdy z nich miał inną drogę, vide Abakanowicz, Sadle, czy właśnie Owidzka, która m.in. nowatorsko zastosowała nić miedzianą, potem sztuczne tworzywa - stilon (współorganizowała Międzynarodowe Plenery Tkackie w Lubniewicach w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie zlokalizowana była Fabryka Stilonu). Przez wiele lat polscy artyści, w tym Jolanta Owidzka - zdobywali wszystkie znaczące główne nagrody na międzynarodowych konfrontacjach, w tym na prestiżowym Biennale Tkaniny w Lozannie. Film "Rozpięta przestrzeń" pokazuje zmaganie się artystki z włóknem, szukanie odpowiednich odcieni, farbowanie w kotłach w piwnicy domu, w którym znajduje się także pracownia tkacka. Pokazuje szkice, będące jednocześnie odrębnymi akwarelowymi pracami, pokazuje proces tkania - przy krośnie Jolanta Owidzka wraz z pomocnicą. Kamera odwiedza miejsca ekspozycji jej prac: Sekretariat Episkopatu Polskiego w Warszawie - monumentalna tkanina "Katedry polskie", Dworzec Centralny - sala vipowska - "Panorama Warszawy" (widok z prawego brzegu), Hotel Victoria i Hotel Vera - tkaniny w recepcji i w salach reprezentacyjnych , odwiedza także wystawy: Galeria Delfiny Potockiej w Warszawie i BWA w Gorzowie Wielkopolskim. O twórczości Jolanty Owidzkiej, będącej głównym narratorem filmu, o jej filozofii tkaniny, jej sposobie tkania, jej indywidualnej kolorystyce tkanin, szkicach, które są pokazywane równolegle z tkaninami, wreszcie o niej jako o nieprzeciętnym nie tylko twórcy, ale i człowieku, mówią krytycy sztuki: Irena Huml i Danuta Wróblewska oraz artysta-twórca tkaniny Ewa Latkowska.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:10:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego