Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻÓŁTA BLUZKA ZE SPADOCHRONU

 • Tytuł alternatywny: EPIDEMIC OF LOVE. SUMMER OF 44.
 • Tytuł alternatywny: EPIDEMIA MIŁOŚCI
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Barwny, 26 min (wersja polska), 49 min (wersja anglojęzyczna)

Ona była ubrana w żółtą "kreację" uszytą ze spadochronu. - Obrączki mieliśmy z części karabinu. Nosiliśmy je długo, ale potem musieliśmy zdjąć, bo palce nam zieleniały - wspomina 82-letnia dziś pani Róża. W prezencie dostaliśmy możliwość wykąpania się w wannie. To było nadzwyczajne! - Mieli wtedy nieco ponad 20 lat. Oboje przeżyli.
Przeglądając statystyki z okresu powstania można znaleźć informacje, że podczas Powstania Warszawskiego zawarto aż 256 udokumentowanych związków małżeńskich. Reżysera Macieja Piwowarczuka dane te zainspirowały do poszukiwań odpowiedzi na temat motywacji, decyzji jakie kierowały uczuciem bohaterów w okresie walk.
Przez 4 lata zespół filmowy zbierał informacje na temat par małżeńskich, do których udało się dotrzeć dzięki "Poczcie pantoflowej". Nikt dotąd nie pytał rozmówców na temat związków małżeńskich zawieranych podczas powstania. Bohaterowie tamtych dni, po raz kolejny powrócili do wspomnień sprzed 64 laty, tylko teraz przywoływali swoje miłości, przyjaźnie, kolory, zapachy i ceremonie zaślubin w jakich uczestniczyli.Próbują teraz po latach odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zawarli związek małżeński właśnie w okresie walk, w obliczu śmierci?
Kilometry zapisanej taśmy filmowej, notatki i nagrania rozmów reżysera z bohaterami pozwoliło stworzyć dokument "Żółta bluzka ze spadochronu", który jest komunikatem, iż mimo tej tragedii młodzi zapaleńcy pośród huku bomb i niepewności czy dożyją jutra ocalili najważniejsze - miłość.
Wersja polska trwa 26 minut, podczas gdy zagraniczna 49 - ze względu na konieczność wyjaśnienia, czym było Powstanie Warszawskie. Jednak materiałów zebranych jest więcej, wybór scen do filmu był trudny - każda z historii moich rozmówców jest inna, ważna i wzrusza, dlatego też decyzja o wyborze danej sceny nie była łatwa. Chciałbym opowiedzieć również pozostałe historie, których tu w dokumencie nie mogłem pokazać ze względu na ograniczony czas. No cóż, materiał jaki zebrałem może stanowić przyczynek do kolejnych produkcji, czy może nawet książki... - mówi reżyser Maciej Piwowarczuk.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-"Brązowa Szabla" w kategorii filmu dokumentalnego
2017.02.11 04:11:08
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency