Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOLUMBOWIE ROCZNIK 30

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 49 min

W filmie tym jego autor, Janusz Horodniczy, oprowadza młodych historyków i dziennikarzy po miejscach związanych z jego najstraszniejszymi przeżyciami: więzieniach, aresztach, salach przesłuchań. Zobaczymy, jak wyglądają one dziś i dowiemy się, jakie zmiany nastąpiły tam po latach. Czy ludzie mieszkający lub pracujący w tych miejscach wiedzą cokolwiek o ich przeszłości? Na ekranie Janusz Horodniczy rozmawia z historykiem IPN - u, Krzysztofem Swagrzykiem. Relacje historyka uwiarygodniają trudne do wyobrażenia treści, a zarazem stanowią materiał do rozważań dla młodych ludzi, dla których okrucieństwa minionej epoki są zamierzchłą historią. Uzmysłowienie im horroru, który przeżyło wielu ludzi z pokolenia ich ojców i dziadków, stanowi dobry grunt do nawiązania dialogu między generacjami. Lata 50. zapoczątkowały masowe akcje oporu przeciwko systemowi, który zawłaszczył sobie prawo do wolności, prawdziwej niepodległości, tradycji, narzucając system komunistycznego koszmaru. Z nadejściem 1950 r. zakończył się czas "leśnych ludzi" wybitych przez bezpiekę, KBW i czerwoną milicję. Rok ten rozpoczął też masowy ruch konspiracyjny polskiej młodzieży szkolnej i studenckiej. Młodzi ludzie zaludnili więzienia. Najaktywniej walczyła młodzież Wrocławia i Dolnego Śląska, zasilona przez emigrantów z Lwowa i Wilna. To właśnie o nich opowiada ten film. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:11:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego