Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ATIJAT, PIERWSZA ŻONA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 52 min

Wyszłam za mąż, mając zaledwie 16 lat. To był zaaranżowany związek. Byłam zbyt młoda i za mało doświadczona, bym mogła sama decydować - wspomina Atijat okoliczności zamążpójścia. To był szczęśliwy związek, Adil okazał się dobrym mężem. Wszystko jakoś się układało. Istotnie, Atijat mogła trafić gorzej. Mąż jej przyjaciółki Nadii bił ją i znęcał się nad ich wspólnymi dziećmi. Nadia musiała odejść i teraz jest zdana na własne siły. Samotnej kobiecie w Sudanie niezwykle trudno się utrzymać. Ale i Atijat się martwi. Jej problem jest to, że Adil chce sobie wziąć drugą żonę. Mężczyzna w Sudanie może mieć nawet 4 żony. Zezwala na to islam. Ojciec Atijat czterokrotnie brał sobie kobiety. Matka dziewczyny ma 55 lat, trzy kolejne żony są młodsze o 10, 20 i 30 lat. Atijat jest starsza od tej najmłodszej! Z punktu widzenia sudańskich mężczyzn wielożeństwo ma niemal same zalety. Młoda żona ładnie wygląda, ma świeże ciało zdobione henną i pachnące perfumami. Stara żona tylko krzyczy, kaprysi i żąda pieniędzy. Więcej kobiet to także więcej rąk do pracy, a w domu jest jej bardzo dużo. Trzeba przygotowywać posiłki, zmywać, nosić wodę, opiekować się dziećmi. Kobiety nie mogą tu liczyć na mężów, którzy nie zajmują się pracą w domu. Dla Sudańczyków liczą się także sprawy łóżkowe - można spać raz z jedną, raz z drugą. Są i ciemne strony wielożeństwa. Po pierwsze, bigamia jest droga, mężczyznę musi być stać na utrzymanie wielu kobiet. Niektóre żony mogą mieć też pretensje, jeżeli poświęca się im mniej czasu niż innym, jeżeli zaniedbuje się je w łóżku i daje zbyt mało pieniędzy na ich dzieci. Skomplikowaną kwestią pozostają relacje między kobietami. Nierzadko dochodzi do rękoczynów między żonami rywalizującymi o względy małżonka. Napięte stosunki łagodzi często dopiero pojawienie się dzieci albo kolejnej, młodszej żony. Wówczas kobiety z dłuższym stażem małżeńskim stają się bardzo dobrymi przyjaciółkami... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:11:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor