Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POETA ATAMAN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 35 min

Józef Łobodowski był szczególną postacią w historii polskiej literatury. Autor poezji lirycznej, politycznej, powieści i wielu utworów publicystycznych, był twórcą kontrowersyjnym i niespokojnym. Gwałtowny polemista, człowiek o życiu niesłychanie bujnym, awanturniczym niekiedy. Dziś niemal zupełnie zapomniany, przez swą postawę ideologiczną przez całe dziesięciolecia zbywany w PRL całkowitym milczeniem, albo niesłychanymi atakami. A dlaczego ataman? Wzięło się to z jego miłości do Ukrainy, w której spędził dzieciństwo. Tę miłość nosił w sobie przez całe życie. A przerodziła się ona w postawę publicysty, który konsekwentnie nawoływał do polsko - ukraińskiego pojednania i do tego, by Polska stała się krajem wspierającym wysiłki Ukrainy w jej dążeniach do niepodległości. Prawie 50 lat żył Łobodowski w Madrycie, był współtwórcą sekcji polskiej madryckiego radia i w latach PRL głosem, który w kraju odbierano tak samo, lub prawie tak samo jak głos Nowaka Jeziorańskiego, czy audycje BBC. O historii i twórczych poczynaniach tego człowieka opowiada film. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:11:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor