Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GRY WOJENNE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2009. 01. 23
 • Barwny (negatyw: Kodak), 113 min

"Gry wojenne" to historia człowieka uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny, który twierdzi, że był zwykłym żołnierzem i po prostu spełnił swój żołnierski obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do swojej ojczyzny. Serial opowiada historię z wielu stron, szukając przede wszystkim odpowiedzi, kim naprawdę był pułkownik Kukliński. Osoba pułkownika, w świetle dyskusji, która toczy się wokół jego osoby w Polsce od lat, wydaje się być najgorętszym współczesnym polskim tematem, budzącym ogromne emocje i polaryzującym społeczeństwo. Jak w kropli wody zbiegają się w tym temacie najważniejsze pytania, nurtujące współczesnych Polaków. Te dyskusje Polacy toczą od lat, a każdy ma swój pogląd na ten temat. Serial do tej dyskusji dostarcza im wiedzy, najbardziej pełnej i najdalej idącej, jak to dziś było możliwe. W serialu zabierają głos tylko i wyłącznie świadkowie i bohaterowie wydarzeń związanych z historią płk. Kuklińskiego. Było to tym trudniejsze, że są to ludzie, którzy ponad trzydzieści lat temu dowodzili Układem Warszawskim lub reprezentowali drugą stronę, pracując w służbach specjalnych. Reżyser, wioząc z USA prochy płk. Kuklińskiego na uroczystości żałobne, szuka odpowiedzi na pytanie, jak i kiedy zaczęła się współpraca pułkownika sztabu generalnego LWP Ryszarda Kuklińskiego, o którym niektórzy mówią, że uratował świat od trzeciej wojny światowej. Wszystko prawdopodobnie zaczyna się w 1972 roku, kiedy grupa oficerów sztabu generalnego LWP pod kierownictwem Kuklińskiego wyrusza na jachcie Legia w rejs do portów zachodniej Europy, mając na celu rozpoznanie zachodniego teatru działań wojennych. Powodem misji miało być zagrożenie, jakie stanowił dla Polski ewentualny konflikt militarny dwóch bloków. Wypowiedzi na ten temat udzielają dowódcy LWP z gen. Jaruzelskim na czele oraz odnalezieni w Moskwie dowódcy Układu Warszawskiego, a także stający po raz pierwszy przed kamerą agenci CIA, którzy jako pierwsi spotkali Kuklińskiego i otrzymywali przysłane przez niego dokumenty do analizy. Przedstawiona przez tych ostatnich świadków wersja wydarzeń może być potwierdzona jedynie przez list z propozycją współpracy, który podobno został wysłany przez Kuklińskiego do ambasady amerykańskiej w Bonn. Ówczesna sytuacja polityczna i wojskowa jest przedstawiona w konwencji gier komputerowych, a historię prywatnego życia Kuklińskiego opowiada poruszająco jego żona Hanna, również po raz pierwszy na ekranie. Dokumenty i zdjęcia dotyczące prywatnej sfery życia pułkownika zostały odtworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-III Nagroda w kategorii: film dokumentalny
  za "odkrywanie prawdy o dokonaniach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego zapobiegających groźbie trzeciej, już atomowej, wojny światowej"

Patrz także:
schowaj

 • 2009
  Serial dokumentalny / Dariusz Jabłoński
2023.01.18 01:16:41
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.