Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POMIĘDZY NARODAMI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska, Niemcy
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 52 min

Wąski pas polskiej ziemi oddzielał po I Wojnie Światowej niemieckie Pomorze od niemieckich Prus Wschodnich. Nazistowskie Niemcy po 33 roku zaczęły coraz częściej domagać się utworzenia eksterytorialnego niemieckiego prowadzącego korytarza przez polski przesmyk. Odmowa Warszawy stała się w efekcie jednym z głównych pretekstów do rozpoczęcia II Wojny Światowej. Kim byli Kaszubi - ludzie zamieszkujący te sporne tereny, jaka była ich historia i kultura - o tym niechętnie mówiło się i w Wersalu, i w Warszawie, i w Berlinie. Kaszuby? Po kaszubsku? Tylko Polacy i Niemcy potrafią powiedzieć, że chodzi o tereny w promieniu około 150 km wokół Gdańska i język, którego nie rozumie nikt poza autochtonami. W trakcie wersalskich obrad amerykański prezydent Wilson uzasadniał konieczność przyłączenia korytarza do Polski względami moralnymi, a także koniecznością osłabienia Niemiec. Czy powstanie sztucznego tworu w postaci Wolnego Miasta Gdańska z nieznanym gdzie indziej podziałem władzy i kompetencji pomiędzy dwa państwa i dwa narody cokolwiek ułatwiło? Nazwa Kaszuby pojawiła się po raz pierwszy w XIII wieku w dokumencie wystawionym przez papieża Grzegorza IX. Przetrwali do dzisiaj, jako licząca około pół miliona grupa etniczna, mając jako sąsiadów dużo liczniejszych Niemców i Polaków, którzy przesuwali swe granice anektując i nie pytając o zdanie najbardziej zainteresowanych. Wiek dwudziesty, a szczególnie okres międzywojenny, to najważniejszy dla losu Kaszubów, ale przecież nie tylko Kaszubów, okres na ziemi wokół Gdańska. Rok 1939 dla Kaszubów to dramat Piaśnicy, gdzie w październiku i listopadzie wymordowano 11 000 osób i dramat prawdziwie bratobójczej wojny, bowiem Kaszubi zasilili wszystkie armie ówczesnej Europy. Czasem zmieniając kolejno mundury, czasem spotykając się na tym samym bitewnym polu, tyle, że po przeciwnych stronach frontu. Kiedy zakończyła się wojna, Kaszubi widzieli kolejno długie kolumny więźniów obozów koncentracyjnych ewakuowanych na zachód, zwycięską Czerwoną Armię wyzwalającą, a potem łupiącą i palącą Gdańsk po zakończeniu działań wojennych. Kaszubi, jak zawsze, byli niepewni. Dla Rosjan nie różnili się od Niemców. Dla Polaków podejrzana była ich koegzystencja z Niemcami i dziwnie brzmiący, niezrozumiały język. Sceptycyzm wobec komunizmu, a może wszelkiej ideologii, której mieli za wiele w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, spowodował, że gremialnie zasilili szeregi wolnych związków zawodowych na Wybrzeżu, stając się społecznym zapleczem "Solidarności". Po raz pierwszy w dziejach zamieniły się role - to Kaszubi poprzez dziesiątki polityków, działaczy kultury, pracowników nowej administracji, zaczęli wpływać na losy Polski. Morze, jeziora i niezwykłej urody górzysta ziemia, nowa Gdynia i stary Gdańsk, trzy języki - kaszubski, niemiecki i polski, siedem kolorów kaszubskiego haftu, to plastyczne tło tej opowieści o ziemi nieznanej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:12:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl