Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GHETTO JMENEM BALUTY

 • Tytuł polski: BAŁUCKIE GETTO
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, Czechy
 • Rok produkcji:
  2008
 • Barwny, 88 min

Historie ocalonych czeskich Żydów, deportowanych w 1941 r. do łódzkiego getta i zamkniętych w dzielnicy Bałuty wraz z polskimi Żydami. Z 5000 czeskich Żydów deportowanych do getta na Bałutach przeżyło 274. Po latach odwiedzają łódzkie Bałuty i wspominają przeszłość jakby była fikcją, wyuczoną rolą w historii, która nie powinna się była nigdy wydarzyć. Na tle archiwalnych zdjęć z czasów istnienia getta oglądamy dzisiejsze Bałuty - również swego rodzaju getto biedy zżerane przez patologie i plagę przestępczości, a Gwiazdy Dawida malowane na ścianach domów w byłym getcie przez fanów Widzewa to swoiste memento dla historii tego miejsca. Bogaty materiał faktograficzny, uzupełniony o unikalne zdjęcia, nadaje filmowi podejmującemu wielokrotnie już eksploatowany temat ekspresyjnej mocy, a zderzenie przerażającej przeszłości z przygnębiającą teraźniejszością buduje wyrazisty kontrapunkt dla jego martyrologicznej wymowy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-III Nagroda
  za "konfrontację tragicznej przeszłości z niepokojącej teraźniejszości"; w Konkursie Pełnometrażowym
  Pavel Stingl
 • 2010
  Warszawa (Festiwal "Sztuka Dokumentu")-Wyróżnienie
  za "zaskakujące zestawienie wspomnień z wojennego getta z obrazami współczesnej nędzy"
  Pavel Stingl

GHETTO JMENEM BALUTY w internecie

2022.05.21 06:39:12
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman