Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA ZDROWIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 26 min

Dzieci alkoholików cierpią na zaburzenia psychiczne, rzutujące na ich całe dalsze życie. Wychowanie i dorastanie w rodzinie obciążonej patologią społeczną wpływa destrukcyjnie na osobowość. Bohaterowie dokumentu to dorosłe dzieci alkoholików, bolesne doświadczenia wycisnęły na ich psychice piętno, nie potrafią się odnaleźć w normalnym świecie. Mimo że mają dziś po dwadzieścia kilka lat nie wyzbyli się koszmarnych wspomnień z dzieciństwa, nie zapomnieli o przeżytych wówczas upokorzeniach, poniżeniach, wstydzie, o doznanych krzywdach moralnych i fizycznych. Przed kamera dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadają o lękach, strachu, szukają wsparcia i zrozumienia, a przede wszystkim zapomnienia. Tak trudno jest uciec od przeszłości, wymazać z pamięci bliskich, którzy zadali ból i cierpienie. Beata, Marcin, Agata i inni szczerze opowiadają o swoich problemach, wyciągają na światło dzienne wstydliwe rodzinne tajemnice. Nie zaznali ciepła i beztroskiego dzieciństwa, w zamian mieli piekło: byli bici, wyszydzani, wyrzucani z domu, nierzadko molestowani seksualnie. Za to wszystko nienawidzą swoich bliskich, którzy zgotowali im taki los. Kiedy jeden z rozmówców dowiedział się o samobójstwie ojczyma alkoholika, ucieszył się z tej wiadomości. Wszyscy z ulgą zrywali z pijącym domem, jak najdalej uciekali od koszmaru. Trudno jednak zapomnieć o krzywdach psychicznych, które głęboko wryły się w pamięć. Teraz zadają sobie te same pytania: jak walczyć, jak zacząć żyć normalnie, jak pokonać lęki, wyzbyć się tak bolesnych wspomnień? Szansą może być terapia w grupach wsparcia dla dorosłych dzieci alkoholików. Przyjechali do ośrodka szukać pomocy, wyleczyć wciąż jątrzące się rany. Są młodzi, ładni, inteligentni, mają całą przyszłość przed sobą. Czy uda im się zacząć żyć normalnie? Wyznania bohaterów dokumentów przeplatają się z sielskimi obrazkami z rodzinnych pikników, festynów, towarzyskich imprez. Wszystkim tym spotkaniom towarzyszy wszechobecne piwo. Z pozoru wydaje się, że w wypiciu jednego czy dwóch kufli nie ma nic złego. Wielu nie zdaje sobie jednak sprawy, jak łatwo jest przekroczyć niebezpieczną granicę, a jak trudno wrócić stamtąd. Dokument Michała Bukojemskiego "Na zdrowie", prezentowany na Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w zagrożeniu", otrzymał Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 01:17:23
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.