Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOLE I NIEDOLE UŁANA KRECHOWIECKIEGO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Barwny, 25 min

Reportaż jest oparty na opowieści Karola Colonny Czosnowskiego. Opowieść ta jest ilustrowana ikonografią i fragmentami filmów archiwalnych. Rozpoczyna się w 1939 roku, kiedy to do Pototurowa, rodzinnego majątku (osiemnastoletniego wówczas) bohatera, na Wołyniu, wkraczają bolszewicy. Był to koniec świata Karola Colonny, jest on jednak osobą tak pogodną, że wspomina o tym z humorem (w swojej książce pt. "Na łasce losu" wydanej w tym roku po polsku). Oto nadejście czerwonoarmistów dało się odczuć znacznie wcześniej, poprzez "charakterystyczny zapach źle wyprawionej skóry juchtowych butów. Humoryści żartowali nawet, że tym należy, w dużym stopniu, tłumaczyć niepowodzenia frontowe Armii Czerwonej, bo nie mogło być mowy o zaskoczeniu." Potem będzie nieudana próba ucieczki z ZSRR i dwuletni pobyt w pobliżu Workuty, pod kołem podbiegunowym, w jednym z najgorszych sowieckich łagrów, "Waźkij Joł" (Wyniosły Świerk) w Republice Komi. Pracował tam wśród "spławiczków", robotników spławiających drewno, którzy codziennie ginęli przywaleni ogromnymi balami, a "śmierć nigdy nie była daleko" i składała wizyty nieuchronne". Budził ogólną sympatię i w jego obronie stawali często więźniowie - kryminaliści. Potem była Armia Andersa, do której zgłaszały się tłumy"żywych szkieletów". Potem był Irak, Palestyna, Afryka Północna, Włochy, a tam udział w walkach pod Monte Cassino i Anconą i Bolonią - już w mundurze ułana krechowieckiego, jako dowódca czołgu. Karol Colonna opowiada o swym udziale w wojnie - bez patosu, z dystansem a także z właściwym humorem... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Częstochowa (Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny")-Wyróżnienie w kategorii: filmy dokumentalne
2017.02.11 04:15:03
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor