Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UŁANI ANDERSA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 49 min

Film dokumentalny o 15 Pułku Ułanów Poznańskich i jego najważniejszym dowódcy Władysławie Andersie, zilustrowany archiwami fotograficznymi i filmowymi oraz inscenizacjami walk kawalerii. Film przedstawia sytuację przy końcu I Wojny Światowej oraz czas Powstania Wielkopolskiego, podczas którego z oddziału Strzelców Konnych Straży Miasta Poznania powstał 1 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Pułk ten w 1919 roku, po zwycięstwie Powstania Wielkopolskiego, pod dowództwem W. Andersa wyjeżdża na wojnę Bolszewicką. W trakcie tej wojny okrywa się legendą. Za udział w wojnie Pułk dostaje od Naczelnego Wodza J. Piłsudskiego order Virtuti Militari W okresie 20-lecia międzywojennego Anders mimo innych już przydziałów wojskowych nosi się nadal w barwach pułku z Poznania, a 15 Pułk ciągle uchodzi za jeden z najlepszych w Armii Polskiej. W kampanii 1939 roku, wraz z Wielkopolską Brygadą Kawalerii w składzie Armii Poznań, przechodzi szlak od Poznania do Warszawy walcząc nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Pułk nie został rozbity, został rozwiązany na rozkaz dowódcy po kapitulacji Warszawy 29 września.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 04:15:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman