Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE. ZDOBYCIE ŁAWICY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Barwny, 45 min

W filmie przedstawiony jest okres od końca października 1918 roku do przysięgi Armii Powstańczej 26 stycznia 1919 roku. Punktem kulminacyjnym jest zdobycie przez powstańców Ławicy - stacji lotniczej pod Poznaniem - przejęcie której, dało później możliwość zorganizowania przez Polskę kilku sprawnych do boju eskadr lotniczych. Zdobycie Ławicy, było największą bitwą pierwszego okresu Powstania. Zakończyło walki o Poznań. Łup wojenny, który przejęli wtedy powstańcy uchodzi za największy w dziejach. Bohaterem filmu jest Mieczysław Paluch, postać mało znana, a tak naprawdę, to on był sprawcą najważniejszych zdarzeń, dzięki którym Powstanie Wielkopolskie było zwycięskim. Paluch kierował wszystkimi najważniejszymi działaniami zbrojnymi w Poznaniu i okolicach, od Zamachu na Ratusz, po zdobycie Ławicy i bitwę o Szubin. Po przybyciu Dowbora - Muśnickiego i stworzeniu regularnego wojska usuwa się w cień. Walczy jednak do końca Powstania. Film oprawiony fotografiami archiwalnymi i inscenizacjami walk Powstańców.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2008
  Poznań (Konkurs "27 grudnia.pl")-Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego
  za "ciekawe i pełne rozmachu pokazanie jednego z najważniejszych epizodów Powstania Wielkopolskiego"
2017.02.11 04:15:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor