Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MESSU ISANMAAN PUOLESTA

  • Tytuł polski: MSZA ZA OJCZYZNĘ
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Finlandia
  • Rok produkcji:
    1985
  • Czarno-biały, 38 min

"Prośmy Chrystusa Pana dźwigającego krzyż, abyśmy w naszym codziennym życiu okazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy. Módlmy się, by nasze życie codziennie było przepojone prawdą, byśmy zachowali godność dziecka bożego na każdy dzień". To słowa kazania wygłoszonego przez księdza Jerzego Popiełuszkę 19 października 1984 r. w kościele pod wezwaniem Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. I zarazem ostatnie słowa bohatera filmu wypowiedziane publicznie. Pięć godzin później w miejscowości Przysiek koło Torunia samochód wiozący kapłana "Solidarności" do Warszawy został zatrzymany przez milicję. Ale to nie była rutynowa kontrola dokumentów. Trzech podróżujących radiowozem funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa porwało, poddało torturom, a następnie zamordowało znienawidzonego przez reżim duszpasterza, a jego zmasakrowane ciało wrzuciło do Wisły. Kierowca księdza, mimo założonych kajdanek, zdołał uśpić czujność porywaczy, wyskoczyć z pędzącego samochodu i ujść pogoni. 30 października zwłoki księdza Jerzego zostały wyłowione z zalewu koło Włocławka. Sądowy proces zadziwiająco szybko schwytanych sprawców nie ujawnił wszystkich okoliczności zbrodni, ani też jej ewentualnych, wyżej ulokowanych w esbeckiej hierarchii inspiratorów. Zabójcy, po kolejnych amnestiach, od dawna cieszą się wolnością. Fińscy filmowcy przedstawiają przebieg bolesnej mszy odprawianej w intencji ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie 25 listopada 1984 roku. Proboszcz żoliborskiej parafii, ksiądz Teofil Bogucki, wspomina w kazaniu wygłaszanym do wielotysięcznej rzeszy pogrążonych w żałobie wiernych postać i dzieło męczennika. Był to - mówi przełożony ks. Jerzego Popiełuszki - człowiek ponad miarę innych. Z charakterem swoim, z działalnością, inicjatywą, ruchliwością, przy mizernym zdrowiu, wykraczał ponad innych kapłanów. I ten wielki szermierz prawdy, bojownik boży, padł ofiarą bezmyślnego terroru i szatańskiej nienawiści. Zginął wierny syn Kościoła, bohater narodowy, męczennik świętej sprawy. Film został uhonorowany pierwszą nagrodą w kategorii dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:17:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego