Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W PUŁAPCE

w KATASTROFY GÓRNICZE

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny. 46 min.

W nocy, 28 sierpnia 1958 roku w kopalni Makoszowy w Zabrzu, Sztygar Augustyn Mach wydaje dwóm górnikom polecenie zespawania szyny przy drewnianej obudowie. Pół godziny później, z powodu zaprószenia ognia, wybucha w tym miejscu pożar. W pobliżu pracuje prawie trzystu górników. Jedyni ratownicy, obecni na szychcie, zaczynają walkę z ogniem, ale szybko wycofują się. Nie są w stanie ugasić pożaru. Górnicy dostają rozkaz ucieczki z dołu wszelkimi możliwymi wyjściami. Rozpoczyna się dramatyczna walka o życie w gęstych trujących dymach, które rozprzestrzeniają się po całej kopalni z powodu złego systemu wentylacji. Sztygar Mach, odpowiedzialny za spawanie, najpierw ucieka, ale potem wraca po ludzi i wskazuje im drogę ucieczki. Ratuje wielu z nich. Reszta górników, na rozkaz kierownictwa kopalni, gromadzi się na murowanym skrzyżowaniu, zwanym przez górników "kegel". Dowodzi nimi Niemiec, Sztygar Muller, który trzymając się ściśle rozkazów, nakazuje wszystkim czekać na ratowników. Jedynie młody górnik, Jerzy Kitel, namawia kilkunastu kolegów na ucieczkę z kegla na własną rękę. Tą decyzją ratuje sobie i im życie. Na powierzchni ratownicy czekają na rozkazy kierownictwa, które nie radzi sobie z akcją ratowniczą i nie wysyła ratowników na dół. Ratownicy docierają do pozostałych w keglu gorników dopiero o szóstej rano. Jest już za późno. W ciagu jednej nocy zginęło w kopalni siedemdziesięciu dwóch górników. Po tej katastrofie wprowadzono szereg zmian we wszystkich kopalniach w całej Polsce. Od tej pory spawanie odbywało się tylko pod szczególnym nadzorem. Zakazano palenia papierosów na dole. Wycofano z użycia lampy karbidowe. Wprowadzono szkolenia dla ratowników i górników, na których uczono zachowania się w razie pożaru. Urządzano tak zwane gry pożarowe, na których symulowano akcję ratowniczą. Zatamowano nieczynne wyrobiska, a drogi wentylacyjne i ucieczkowe wyraźnie oznaczono. Już nigdy potem, w żadnej polskiej kopalni, nie zdarzyła się taka katastrofa, jak w kopalni Makoszowy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski