Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZYGMUNT KUBIAK I POETA Z ALEKSANDRII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 44 min

W połowie lat sześćdziesiątych Zygmunt Kubiak - wybitny tłumacz i eseista - zetknął się z angielskimi przekładami poezji Konstandinosa Kawafisa. Ten grecki poeta żyjący w Aleksandrii w latach 1863 - 1933, uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku. Pierwszy kontakt Kubiaka z wierszami Kawafisa otworzył okres wieloletniej pracy nad ich tłumaczeniami, a także nad biografią i poglądami Aleksandryjczyka. W efekcie Zygmunt Kubiak przyswoił polszczyźnie jego całe dzieło i napisał obszerną, poświęconą mu monografię. Przekłady te uważane są za jedno z większych osiągnięć literackich okresu powojennego w Polsce. Fascynacja Zygmunta Kubiaka poezją Kawafisa ma podłoże nie tylko estetyczne. Odnalazł w niej poglądy na naturę człowieka i istotę doświadczenia historycznego. Ważne jest to, że zarówno w przypadku Kawafisa, jak i polskiego pisarza odwołują się one do wartości i postaw ukształtowanych przez postawę antyczną. Wiersze Kawafisa recytuje Jerzy Radziwiłowicz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:19:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski