Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAMIĘTAM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2010
 • Barwny, 27 min

13 sierpnia 1984 r. podczas pobytu ks. Popiełuszki w Gdańsku, dwunastoletni Marek Fila robił zdjęcia. Podczas ucieczki przed pacyfikującymi rejon kościoła św. Brygidy funkcjonariuszami ZOMO, chłopak zgubił torbę, w której poza ulotkami była również klisza z niewywołanym czarno-białym filmem. Okazało się, że zomowcy przekazali kliszę milicyjnemu laboratorium, gdzie zdjęcia zostały wywołane. Jednak nikt nie rozpoznał na nich księdza Popiełuszki. Być może dlatego klisza nie została zniszczona. Po latach zdjęcia zrobione przez Marka zostały odnalezione w archiwum IPN.
"Pamiętam" to opowieść o młodym chłopaku zafascynowanym fotografią, który znalazł się w centrum najważniejszych wydarzeń z historii Polski, w których uczestniczył i które próbował ocalić, robiąc fotografie. Siłą filmu są unikalne materiały archiwalne. Wśród nich: nagrania VHS ze spotkania ks. Popiełuszki z ks. Jankowskim na plebanii kościoła św. Brygidy w Gdańsku oraz zrealizowane przez esbeków filmy z zamieszek w Gdańsku w latach 1984-1990.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-"Brązowa Szabla" w kategorii filmu dokumentalnego
  za "artystyczne przybliżenie wydarzeń z najnowszej historii Polski"
2017.02.11 04:20:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor