Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAMIĘTNIK LEO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 39 min

Historia Leona Silberbacha, czternastoletniego Żyda, który przed deportacją do getta ukrywał się wraz z rodziną we wsi Mogiła pod Krakowem w latach 1941 - 1942. Znamy prawdę o Holokauście i zagładzie Żydów w obozach koncentracyjnych, ale nam współczesnym, trudno sobie nawet wyobrazić, jak wyglądała tamta codzienność w nieustannym zagrożeniu życia i troski o bliskich. Na podstawie pamiętnika Leona można częściowo odtworzyć i uzmysłowić sobie gehennę, którą przeżył w czasie ostatniej wojny. W scenach dokumentalnych zobaczymy także Glorię Bach - Koch, córkę Leo, która przyleciała z USA wraz z ciotką Mery Wexler aby szukać śladów po ojcu w Krakowie i Mogile. Matkę i siostrę Leona zamordowano w Auschwitz, brata stracono w obozie w Płaszowie, a z całej rodziny uratował się tylko on, jego ojciec Jacob i wujek Morris. Na przekór opowieści o mrokach czasu wojny, film jest afirmacją życia. Po okresie pobytu w Mogile, a następnie przejściu sześciu obozów koncentracyjnych i obozów pracy, Leon w 1948 roku wyemigrował do USA i zmienił imię oraz nazwisko na Leo Bach. W Kalifornii ożenił się i miał dwoje dzieci. Zmarł w 2006 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:21:52
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman