Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WOJTEK. NIEDŹWIEDŹ, KTÓRY POSZEDŁ NA WOJNĘ

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska, Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 59 min

Jest to historia Wojtka - żołnierza niedźwiedzia. Ten okazały 200 - kilogramowy brunatny niedźwiedź walczył podczas II wojny światowej u boku polskich żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii Armii Andersa. Dzielił się z nimi piwem i papierosami, był największym przyjacielem i "dobrym żołnierzem". Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, wraz ze swymi towarzyszami broni przenosił skrzynie z amunicją.
Wojtek stracił rodziców jako mały niedźwiadek, sierotę przygarnęli polscy żołnierze, którzy znaleźli go w pobliżu Hamadanu w Iranie, w 1942 r. Oddziały te były częścią 1, 7 miliona Polaków deportowanych do Rosji po inwazji sowieckiej we wrześniu 1939 i uwolnionych po zawarciu układu Sikorski - Majski. Ich niezwykły exodus jest jedną z niedopowiedzianych historii II wojny światowej.
Po demobilizacji w listopadzie 1947 r. Wojtek został oddany do edynburskiego zoo, gdzie spędził ostatnie dni swego życia. Odwiedzali go dziennikarze i żołnierze. Wojtek niedźwiedź odszedł w grudniu 1963 r. Przeżył 22 lata. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:49:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.