Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W BIEGU ZA ŻYCIEM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2011
 • Barwny, 50 min

90 lat życia Bohdana Tomaszewskiego, z tego kilkadziesiąt lat dzielenia się chwilami walki ludzi sportu i nieustannego uczestniczenia w tej przedziwnej grze w zadowolenie, jaka toczy się na stadionach świata. Jak dalece potrafimy uczestniczyć w tej grze? Jak dalece wkracza ona w nasze życie osobiste, jakie wnosi do niego reguły, jak to życie uszlachetnia.
W filmie dokumentalnym "W biegu za życiem" życiem, które obfitowało w przebogate wydarzenia, bo trwało 18 lat w Polsce międzywojennej, a potem dotknięte zostało wojną, Powstaniem Warszawskim, kilkudziesięciu latami czasów PRL - owskich i trwa do dzisiaj w odrodzonej Polsce, Bohdan Tomaszewski zdobywa się na rzadką odwagę: uważnie i krytycznie przygląda się sobie. Wspominając tak wielkie nazwiska jak Kusocińskiego, Jędrzejowską, czy Trojanowskiego odsłania swoją ciągłą potrzebę porównywania z innymi, a zarazem przyznania w ostatecznym rachunku: nie sprostałem tym wzorcom. A przecież ludzie słuchali go i kochali. Mówią o tym Jan Englert, Ryszard Szurkowski, Teresa Sukniewicz, Michał Kleiber, Wojciech Fibak i inni. Mówią jego synowie Krzysztof i Tomasz.
Wszędzie komentatorzy sportowi są wyróżniani specjalnie, jest stosowana wobec nich szczególna miara, ale ta którą stosowano wobec Bohdana Tomaszewskiego była wyjątkowa i jest wyjątkowa. Maniery, język, kultura bycia to podobało się i uważane było za jedyne w swoim rodzaju... Ale przecież coś zdumiewającego wyłaniało się zawsze spoza opisu walki trójskoczka, florecisty czy pięściarza. Opis polskich zwycięstw szczególnie w czasach szarego PRL - pomagał ludziom prostować grzbiety, przypominał o tożsamości. Ale może najbardziej kochano go za to, jak opisywał zwycięzcę i pokonanego. Według Tomaszewskiego, pierwszy zdobył tylko laur, a ten przegrany coś znacznie ważniejszego - nadzieję! [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Nagroda Publiczności
2017.02.11 04:21:59
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor