Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAROL, SYN KAROLA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 15 min

Opowieść o "tradycji bez granic" i historii pewnej gospody. Mała wieś Karłów u podnóża Gór Stołowych. Rodzina Sieblerów, jeszcze z cesarskiego nadania, od pokoleń ma przywilej pobierania opłat od turystów i posiadania kluczy od furty na drodze prowadzącej na szczyt Szczelińca. Na cześć założyciela wsi, cesarza Karola VI, każdy pierworodny syn u Stieblerów otrzymuje zawsze imię Karol, następny - Klemens, a każdy kolejny musi nosić imię rozpoczynające się na literę "K". Stieblerowie budują wielką gospodę ze stajniami dla koni, prowadzą też duże gospodarstwo rolne. Po wojnie gospoda nadal działa. Rodzina zostaje wysiedlona dopiero w II połowie lat 50. i to do# NRD. Udokumentowanie polskich korzeni przez Stefanie Stiebler pozwala im po dwóch latach powrócić do Polski i odzyskać całe mienie. Gospoda znów funkcjonuje, aż do II połowy lat 70., kiedy to władze gminy postanawiają właścicielkę zmusić do sprzedaży budynku za grosze na rzecz Gminnej Spółdzielni. Zrezygnowana Stefanie wyjeżdża z Karłowa. Rodzina gospodarstwo oficjalnie przekazuje Skarbowi Państwa. Odkupuje je Zdzisław Rzeszotko. Przez kilka lat w dawnych zabudowaniach Stieblerów prowadzi gospodarstwo rolne, aż zniechęcony cenami i brakiem zbytu, postanawia wzorem dawnych właścicieli, poświęcić się obsłudze ruchu turystycznego. Wkrótce na zapleczu dawnej gospody Stieblerów, w miejscu dawnej stajni i stodoły powstaje dom turystyczny z restauracją. Kiedy Zdzisławowi rodzi się syn, postanawia nadać mu imię Karol dla podtrzymania tradycji tego miejsca.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:22:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman