Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMAN POLANSKI: A FILM MEMOIR

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Wielka Brytania
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 90 min

We wrześniu 2009 r. na lotnisku w Zurychu doszło do zatrzymania Romana Polańskiego, co odbiło się szerokim echem w świecie. Przyleciał do Szwajcarii na zaproszenie festiwalu filmowego, gdzie miał odebrać nagrodę za całokształt twórczości. Powodem zatrzymania był wydany w 1978 r. przez władze USA nakaz aresztowania. Po kilku tygodniach spędzonych w więzieniu, Polański trafił do aresztu domowego. To właśnie wtedy, w jego domu w Gstaad zostały zarejestrowane bardzo osobiste zwierzenia polskiego reżysera, do jakich doszło podczas spotkania z długoletnim przyjacielem Andrew Braunsbergiem. Roman Polański przed kamerą rozlicza się z przeszłości w szczery i bezkompromisowy sposób. To spowiedź artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych emocji, które nagromadziły się przez lata jego barwnego i złożonego życia. Wielogodzinne rozmowy z Andrew Braunsbergiem to próba przywołania wspomnień, zdarzeń, bolesnych i trudnych przeżyć. Reżyser wraca wspomnieniami do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest dziś.
Roman Polański urodził się w Paryżu w 1933 r. Trzy lata później rodzice wrócili do Krakowa. Opowiada o swoim dzieciństwie w Polsce, które przypadło na okrutne lata wojny. Kiedy w 1939 r. Niemcy zajęli Kraków, miał zaledwie sześć lat. Wspomina getto, w którym mieszkali, aresztowanie matki oraz sąsiadów, którzy dali mu dach nad głową. Mówi o szkole, egzaminach na studia, o początkach pracy w Polsce, potem za granicą. Wspomina tych, którzy mieli wpływ na jego dalszą karierę, jak: Jerzy Lipman, Andrzej Wajda, Gene Gutowski. Przywołuje tragiczne wydarzenia w USA, wspomina kobiety swego życia. Szczerze opowiada o sprawach, o których niewielu odważyłoby się powiedzieć przed kamerą. Roman Polański po raz pierwszy otwarcie mówi o swoim związku z Sharon Tate i o jej tragicznej śmierci. Pracował nad filmem w Londynie. Sharon była wówczas w zaawansowanej ciąży. Wróciła sama statkiem do USA. Żegnając żonę, nie mógł przewidzieć, że widzą się po raz ostatni. Polański kończy zwierzenia wyjaśnieniami okoliczności swojej ucieczki z USA, kiedy został oskarżony o gwałt na nieletniej.
Rozmowę bogato ilustrują fragmenty programów informacyjnych, zdjęcia z prywatnej kolekcji, a także sceny z filmów Polańskiego, jak: "Nóż w wodzie" (debiut fabularny nominowany do Oscara), "Wstręt", "Matnia", "Dziecko Rosemary", "Chinatown" (nominacja do Oscara), "Tess" (nominacja do Oscara), "Pianista"(Oscar), "Oliver Twist". Wiele obrazów zapamiętanych z dzieciństwa znalazło odzwierciedlenie w jego filmach. Zrealizowany w angielskiej wersji dokument był pokazywany na festiwalach w Cannes, Monachium, Zurychu. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:23:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych