Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TOMEK WILMOWSKI TO MY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 26 min

Film opowiada o Alfredzie Szklarskim i jego powieściowym cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego, a także o ludziach, dla których lektura tych książek miała wpływ na ich życie. "Tomek w krainie kangurów", pierwsza cześć dziewięciotomowej serii, ukazała się w 1957 i od razu odniosła duży sukces. Potem cykl był jeszcze wielokrotnie wznawiany. Krystyna Szklarska - żona pisarza opowiada, jak powstawały jego powieści. Córka Szklarskiego, Bożena Szklarska-Nowak wspomina ojca czytającego jej pierwsze wersje książek i obserwującego jej reakcje. Nad fenomenem popularności cyklu zastanawiają się krytyk Paweł Dunin-Wąsowicz, badacz literatury Joanna Papuzińska i socjolog Mirosław Pęczak. Wielu ludzi w Polsce czytało przygody Tomka wielokrotnie. Należy do nich między innymi poeta Krzysztof Koehler, dla którego były one szkołą patriotyzmu i namiastką niemożliwej w PRL-u przygody. Człowiekiem, który zna serię Szklarskiego nieomal na pamięć jest ks. Adam Zelga, który po śmierci pisarza dokończył ostatnią jego książkę "Tomek w grobowcach faraonów". W inny sposób zafascynowany przygodami Wilmowskiego jest również Artur Kudłaty Kozdrowski - autor parodii cyklu Szklarskiego, zatytułowanej "Tomek w poszukiwaniu Tomka na piętach Smugi". Dzięki znajomości przygód Tomka, Włodzimierz Czarzasty - w latach 90-tych właściciel wydawnictwa "Muza" - zdobył prawa do ich wydawania, poprawnie odpowiadając na trzy zadane mu przez Szklarskiego pytania na temat życia bohatera.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:25:47
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency