Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STANISŁAW PIASECKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 30 min

Film opowiada o Stanisławie Piaseckim, redaktorze naczelnym przedwojennego tygodnika kulturalno-politycznego "Prosto z Mostu". Pismo w swojej publicystyce odwoływało się do wartości konserwatywnych, w ten sposób przełamując monopol ideowy "Wiadomości Literackich". Tygodnik odniósł ogromy sukces wydawniczy. W szczytowym okresie miał około 25 tysięcy nakładu. Na łamach "Prosto z mostu" publikowali między innymi: Jan Dobraczyński, Jerzy Kisielewski, Bolesław Miciński, Jerzy Andrzejewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Karol Irzykowski, Jerzy Waldorff, Tytus Czyżewski. Po wybuchu wojny, za wydawanie podziemnego pisma "Walka", Stanisław Piasecki zostaje osadzony na Pawiaku, a następnie stracony w Palmirach. W filmie, o Piaseckim opowiada jego córka Elżbieta Markiewicz, ówcześni autorzy "Prosto z Mostu"- Jerzy Pietrkiewicz i Alfred Łaszowski oraz krytycy i historycy: Tomasz Burek, Jan Błoński, Jacek Bartyzel, Jerzy Turowicz i Antoni Dudek. Ilustrację muzyczną filmu stanowi muzyka Karola Szymanowskiego, której Piasecki był wielkim propagatorem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:25:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency