Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GDYNIA BYŁA PIERWSZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 48 min

Film opowiada o historii budowy portu i miasta w Gdyni. Jednak główna część filmu to historia Gdyni w latach wojny. Niemcy od chwili powstania miasta i portu ostrzyli sobie na nie zęby i w pierwszej nadarzającej się chwili zawłaszczyli nowoczesne miasto i bardzo dobrze zbudowany nowy port.
Przeszkodą, by czuć się w Gdyni jak u siebie, byli Polacy, którzy tu mieszkali. Dlatego część z nich od razu rozstrzelano a część wywieziono do założonego nieopodal obozu w Sztutowie. Pozostałych deportowano do Polski centralnej, czyli do Generalnej Guberni.
Film przedstawia wiele faktów nieznanych ogółowi społeczeństwa polskiego. Pojawiają się przed kamerą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń, wówczas dzieci, które musiały z rodzicami opuścić Gdynię. Ludzie, którzy byli kolbami wyrzuceni z dobrych, nowoczesnych domów, zostali wciśnięci do deportacyjnych pociągów i udali się na wieloletnią poniewierkę. Jednak część z nich wróciła po wojnie do Gdyni. Były to pierwsze wypędzenia II wojny światowej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.06.08 23:52:04
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman