Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W KRĘGU STANISŁAWA SZUKALSKIEGO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 27 min

Film dokumentalny poświęcony Stanisławowi Szukalskiemu - polskiemu rzeźbiarzowi, malarzowi, rysownikowi, projektantowi i teoretykowi, przywódcy Szczepu Rogate Serce. Działał on głównie na terenie Stanów Zjednoczonych, ale miał też wystawy w Polsce oraz grupę zwolenników. Stał się bohaterem bodaj najgłośniejszych skandali w życiu artystycznym międzywojennej Warszawy i Krakowa. Szukalski w swojej sztuce odwoływał się do kultury słowiańskiej, a także azteckiej i odrzucał dzieła wszystkich dotychczasowych artystów, twierdząc, że wszyscy oni byli pod silnymi obcymi wpływami. W filmie wykorzystano zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, materiały ikonograficzne Romana Romanowicza i Mariana Konarskiego oraz fragmenty reportażu pt. "Pustelnik" w reżyserii Ryszarda Wójcika. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Zakopane (Przegląd Filmów o Sztuce)-II Nagroda "Srebrny Pegaz"
2017.02.11 02:25:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych