Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZEWODNIK

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • Barwny, 2998 m, 109 min

Filmowy portret zmarłego w 1997 roku Piotra Skrzyneckiego - szefa i animatora krakowskiej Piwnicy pod Baranami, jednego z najsłynniejszych po wojnie polskich kabaretów. Tytuł utworu Zygadły jest wieloznaczny. W ujęciu reżysera Skrzynecki to nie tylko przewodnik po dziejach Piwnicy, lecz także po Krakowie i po prostu życiu. Bo jak inaczej rozumieć te fragmenty filmu, kiedy pan Piotr opowiada o swoim dzieciństwie, ojcu, marzeniach o wyjeździe na misje. Jak interpretować wykład jego prywatnej filozofii, wedle której najlepiej "nie mieć mieszkania, nie mieć dzieci, nie mieć samochodu, nie mieć pieniędzy - wtedy człowiek czuje się zupełnie wyswobodzony, bierze torebeczkę i idzie, gdzie chce..." "Przewodnik" nie ma akcji ani regularnej kompozycji. Próżno szukać w nim tezy, którą reżyser chciał udowodnić. Nie jest też do końca jasne, wedle jakiego klucza sportretował swego bohatera pokoleniowego, estetycznego, egzystencjalnego... Opowieść Zygadły zaczyna się w stanie wojennym, kiedy zawieszono działalność Piwnicy pod Baranami. Skrzynecki został wówczas bezrobotnym. Co to oznaczało dla autentycznego cygana, bez etatu, książeczki ubezpieczeniowej i jakichkolwiek dochodów? Kamera Zygadły śledzi, jak niedawny guru Piwnicy rozpoczyna starania o pracę. Oprowadza młodzież najpierw po muzeum, tłumacząc sens obrazu "Kościuszko pod Racławicami", potem po zoo, wyjaśniając meandry życia płciowego pytonów. Ożywione jego wspomnieniami pomieszczenia Piwnicy goszczą jej stałych gości na wielkim balu przy świecach. Są również migawki z występów w kościele, najbliższych duchowi dawnej, "przedwojennej" Piwnicy. Wielką rolę w filmie Zygadły pełni muzyka, a właściwie piosenki. Współtworzą one znakomicie nieco elegijny, melancholijny klimat całości. Są wśród nich "piwniczne" szlagiery takie jak "Nasza młodość" (muz. Zygmunt Konieczny, sł. Tadeusz Śliwiak), "Zabij ten lęk" (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Grechuta; sł. Stanisław Ignacy Witkiewicz), czy "Kochanek" (muz. Zygmunt Konieczny, sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer). [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2017.02.11 02:25:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski