Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TAŃCZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1988
  • Barwny, 35 mm, 232 m, 8 min

Żartobliwe i refleksyjne, czasem także przewrotne migawki z warszawskich ulic i Placu Zwycięstwa, zaobserwowane 1 maja 1988 r. W finale tytuł "Tańcz" przkształca się w "Stań".
Ironiczny pomysł muzyczny - zderzenie ze sobą dwu interpretacji "Krakowiaka" tanecznej melodii ludowej, (która jednocześnie w Polsce pełni często funkcję jednego z ekwiwalentów hymnu narodowego) - w dwu różnych wykonaniach słowno -muzycznych: folklorystycznego nagrania oryg1nalnej kapeli ludowej z okolic Krakowa i nagrania wystylizowanej wersji w wykonaniu Chóru Armii Czerwonej im. Aleksandrowa, śpiewanej po rosyjsku. Nawzajem przeplatające się fragmenty rytmizują dwie 1-majowe manifestacje polskie: nielegalną i oficjalną. Całość filmu zostaje spointowana trzecią możliwością potraktowania "Krakowiaka" - i wtedy, z żartu przenosimy się w rejon zadumy nad tą resztą życia społecznego, której nie można już przetańczyć. Rzadko kiedy prosta muzyka wyraża tak wiele nieprostych pytań.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:28:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych