Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NASZA WOJNA CZTERDZIESTOLETNIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Czarno-biały + barwny, 35 mm, 211 m, 7 min

Opowiedziana w lekkiej, choć pełnej sarkazmu, formie historia mostu na Wiśle pod Wyszogrodem. Zbudowany w 1916 r. , zniszczony w 1939 r., po wojnie został odbudowany w wersji prowizorycznej. Już pod koniec lat 40. każdej wiosny zagrażała drewnianej konstrukcji lodowa kra. "Walka o most pod Wyszogrodem" to był "żelazny temat" przynajmniej jednej kroniki filmowej w roku. W latach 50. padały słowa o "ujarzmieniu Wisły", ale w latach 60. był to nadal punkt newralgiczny. Ruszały pod Wyszogród oddziały saperów, mijały lata, wkraczała do akcji najnowocześniejsza technika, trzymanie mostu stawało się prawdziwą batalią. Odpowiedni montaż dynamizuje obraz, zbędny staje się komentarz. Archiwalne materiały PKF prezentują przebieg tej 40-letniej zaciętej walki. A most pod Wyszogrodem trzyma się uparcie i nadal jest najdłuższym drewnianym mostem w Europie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.07.18 23:59:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency